Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Chiny znowu na czele TOP500

Recommended Posts

Chiny odzyskały pierwsze miejsce na liście TOP500. Komputer Tianhe-2 (Droga Mleczna) osiągnął w teście Linpack wydajność 33,86 petaflopsów. Charakteryzuje się zatem niemal dwukrotnie większą mocą obliczeniową od kolejnego na liście Titana (17,59 PFlop/s).

Tianhe-2 został zbudowany przez chiński Narodowy Uniwersytet Technologii Obronnych i pokazuje stopień zaawansowania chińskich inżynierów. Dziełem Chińczyków są procesory czołowe (front-end processor), kontrolery magistrali, system operacyjny oraz programowanie. Inżynierowie z Państwa Środka wykorzystali 4096 chińskich 16-rdzeniowych procesorów Galaxy FT-1500 korzystających z architektury Sparc V9. Wydajność każdego z tych procesorów czołowych wynosi 144 GFlop/s, a ich TDP to 65 watów. Dla porównania intelowski 12-rdzeniowy Ivy Bridge, zużywając tyle samo energii, dostarcza 211 GFlop/s.
Superkomputer korzysta z chińskiego systemu operacyjnego Kylin Linux bazującego na chińskim modelu programistycznym OpenMC.

Mózgiem maszyny jest 3,12 miliona rdzeni obliczeniowych zgrupowanych w 16 000 węzłach. Każdy z węzłów tworzą dwa procesory Xeon Ivy Bridge i trzy Xeon Phi.

Wśród pierwszych 10 najpotężniejszych superkomputerów znajdziemy, obok Tianhe-2, pięć maszyn z USA, dwie z Niemiec, jedną z Japonii i jedną ze Szwajcarii. Pięć superkomputerów zbudował IBM, dwa są autorstwa Craya, a po jednym stworzyły Fujitsu i Dell.
W sumie na najnowszej liście TOP500 wymieniono 31 systemów, których wydajność przekracza petaflops. Całkowita moc obliczeniowa wszystkich uwzględnionych komputerów wynosi 250 PFlop/s z czego połowa przypada na 17 pierwszych maszyn.

Na najnowszym TOP500 znajdziemy 264 komputery z USA, 63 z Chin, 28 z Japonii, 23 z Wielkiej Brytanii, 22 z Francji i 20 z Niemiec. Znalazły się na niej też dwie polskie maszyny. Na pozycji 145. wymieniono Zeusa. To należąca do Cyfronetu maszyna o wydajności 266,9 teraflopsów. Na miejscu 221. widnieje BlueGene/Q z Uniwersytetu Warszawskiego. Jego wydajność to 189 TFlop/s.

Najwięcej superkomputerów z TOP500 zbudowało HP. Firma ta jest autorem aż 196 maszyn. Jej główny konkurent, IBM, stworzył 164 superkomputery. Legenda branży, Cray, jest autorem 48 maszyn.

Tradycyjnie już lista zdominowana jest przez systemy linuksowe, zainstalowane na 482 komputerach. Na Windows zdecydowało się jedynie dwóch właścicieli superkomputerów, a jednym z nich jest Microsoft.

Polecamy zapoznanie się ze szczegółami na oficjalnej witrynie TOP500. Tym bardziej, że dodano doń interesujące narzędzie o nazwie Development over Time (w menu Statistics), które pozwala prześledzić jak zmieniała się w czasie udziały w różnych kategoriach listy.« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wilk, nawiązując do innego wątku, ile znasz 'komercyjnych' systemów operacyjnych obsługujących maszyny z pierwszej setki? ;)

Co do 'powolności', to kojarzysz dobrze Linpack? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

No tak, ale to już trochę prowadzi do polemiki pokroju "czy Atari 65XE jest lepsze od C64". (a to już byłoby bluźnierstwo. ;)) I dlatego ta biblioteka jest używana jako benchmark.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może czegoś nie wiem, ale jakoś nie widzę związku potencjalnej polemiki z Linpackiem. ;) Linpack, mimo że stary jak węgiel, i napisany w fortranie (jej, sam w tym kiedyś pisałem), to pewien dobrze ugruntowany standard.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Związek tyczy się „komercyjności” lub nie. Bo linux jest „lepsiejszy”, bo używany na superkomputerach itp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...