Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Pozew przeciwko Google Books oddalony

Recommended Posts

Sędzia Denny Chin oddalił skargę Gildii Autorów przeciwko Google'owi. Przedstawiciele właścicieli praw autorskich skarżyli się, że Google postępuje bezprawnie skanując książki i umieszczając je w sieci w ramach usługi Google Books. Zdaniem China Google Books to nowy efektywny sposób dzięki któremu czytelnicy i badacze mogą znaleźć książkę. Dzięki temu miliony książek mogą być przeszukiwane pod kątem występowania konkretnych wyrazów czy fraz. Zdaniem sędziego Google Books zwiększa też dostępność do książek.

Sędzia Chin w 2012 roku przyznał Gildii Autorów prawo do wystąpienia z pozwem zbiorowym przeciwko Google'owi. Przed kilkoma miesiącami decyzja ta została jednak zakwestionowana przez skład sędziowski Sądu Apelacyjnego dla Drugiego Okręgu. Sąd apelacyjny polecił Chinowi, by jeszcze raz ją rozważył biorąc pod uwagę wysuwane przez Google'a argumenty o fair use.

Sędzia, po ponownym przyjrzeniu się sprawie, przyznał rację Google'owi. Zwrócił uwagę na liczne korzyści, jakie odnoszą użytkownicy Google Books. W wyroku podkreślił, że co prawda Google nie zwrócił się do autorów o zgodę na skanowanie książek, jednak użytkownicy Google Books mają dostęp tylko do fragmentów dzieł. W całości dostępne są tylko te książki, do których prawa autorskie wygasły lub też ich właściciele wyrazili zgodę na publikację.

Google wyraziło zadowolenie z decyzji China. Cały czas podkreślaliśmy, że Google Books działa w zgodzie z prawem autorskim i przypomina katalog biblioteczny epoki cyfrowej. Daje użytkownikowi możliwość odnalezienia interesującej go książki, by mógł ją kupić lub wypożyczyć - stwierdziii.« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sędzia, po ponownym przyjrzeniu się sprawie, przyznał rację Google'owi. Zwrócił uwagę na liczne korzyści, jakie odnoszą użytkownicy Google Books. W wyroku podkreślił, że co prawda Google nie zwrócił się do autorów o zgodę na skanowanie książek, jednak użytkownicy Google Books mają dostęp tylko do fragmentów dzieł.

 

Co to znaczy być Google... :) A wspomniał może o wielkości 'fragmentu'?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Gildii Autorów

 

Ankh Morpork?

 

Ciekawe czy mają Gildie Złodziei i Gildię Szwaczek.

 

Dla niewtajemniczonych odsyłam do Świata Dysku.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Lubisz Pimpusia? :)

 

Nie mam w tej kwestii zdania - nie ujeżdżałem. Teraz widzisz. Właściwie wolę jeździć samochodem niż konno. Teraz nie widzisz. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...