Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Mangalyaan na właściwej orbicie

Recommended Posts

Osoby trzymające kciuki za pierwszą indyjską misję na Marsa przeżywały ostatnio nerwowe chwile. Pojazd Mars Orbiter Mission (MOM - Mangalyaan) miał problemy z ulokowaniem się na odpowiedniej orbicie okołoziemskiej. Przed dwoma dniami Indyjska Organizacja Badania Przestrzeni Kosmicznej poinformowała, że nie udały się cztery z serii manewrów. Pojazd przyspieszono zaledwie o 35 metrów na sekundę zamiast o 130 m/s, w związku z czym znalazł się na orbicie w odległości 78 000 kilometrów od Ziemi. Planowana orbita to 100 000 km.

 

Wczoraj kierownictwo misji poinformowało, że udało się umieścić sondę Mangalyaan na właściwej orbicie. Jeszcze w bieżącym tygodniu orbita zostanie ponownie zmieniona a sonda, po kilkukrotnym okrążeniu Ziemi, wyruszy w stronę Marsa. Powinna dotrzeć do Czerwonej Planety we wrześniu 2014 roku.

 

Droga na Marsa jest długa i sondę czeka jeszcze wiele krytycznych manewrów. Ale to pierwsza indyjska misja na Marsa i jak dotychczas Mangalyaan sprawuje się zadziwiająco dobrze - stwierdził Pacal Lee z należącego do NASA Mars Institute.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...