Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Tłuszcze trans znikną z diety Amerykanów?

Rekomendowane odpowiedzi

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) rozpoczęła działania, które mogą zakończyć się zakazem stosowania tłuszczów trans w produktach spożywczych. Tłuszcze trans należą do tłuszczów nienasyconych i występują naturalnie w tłuszczach zwierzęcych, gdzie izomery trans stanowią kilka procent wszystkich tłuszczów. W znacznie większych ilościach powstają w półsyntetycznych tłuszczach, takich jak margaryna czy masło roślinne, otrzymywanych w wyniku częściowego uwodornienia tłuszczów naturalnych. Uwodornienie powoduje zmianę kształtu cząsteczki, co z kolei mocno wpływa na metabolizm tłuszczów.

Tłuszcze trans znacznie zwiększają ryzyko chorób układu krążenia. Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC) uważa, że w USA z powodu nadmiernego spożycia tłuszczów trans dochodzi do 20 000 zawałów rocznie, a 7000 osób umiera na choroby serca. Mimo kolejnych regulacji ograniczających udział tłuszczów trans w pożywieniu, wciąż są one szeroko stosowane. Znajdziemy je m.in. w ciastkach, ciastach mrożonych czy utwardzanych tłuszczach roślinnych.

FDA poinformowała właśnie, że podjęła kroki w celu usunięcia tłuszczów trans z listy dodatków "generalnie uznawanych za bezpieczne". Jeśli tłuszcze trans z nich znikną, to przemysł spożywczy będzie musiał zaprzestać ich wykorzystywania.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo rozsądne kroki - nie wszyscy ludzie rozumieją, co w siebie wrzucają. Do podanych liczb dodałbym tylko ilość zgonów w USA na skutek użycia broni palnej. W 2011 roku było to ponad 32 000. Oczywiście FDA tu nie podziała. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czym je zastąpią w wypiekach... Osobiście nie znam alternatywy dla margaryny (masło nie zawsze się nadaje), a nie wyobrażam sobie popsucia smaku ciastek, a tym bardziej rezygnacji z niektórych z nich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozsądne? Jak kogoś nie obchodzi co w siebie wrzuca to dlaczego innych ma to obchodzić? Chyba to jego zdrowie. A co jeśli ja chcę w siebie to wrzucać?

Ja proponuję dodać statystyki zgonów w wypadkach drogowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jego zdrowie, ale późniejsze choroby leczone już za moje pieniądze, za pośrednictwem Kasy Chorych oczywiście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słusznie, ale proszę się odwalić od np. palaczy papierosów, którzy NIESŁYCHANĄ akcyzę płacą bóg wie na co. I jeszcze czasem słychać idiotów, którzy mówią, że palacze powinni płacić większe składki zdrowotne. I o co chodzi? Paczka papierosów bez akcyzy kosztuje chyba 6 razy mniej. Statystyk drogowych nie chce mi się wrzucać, bo w USA całkiem podobnie jak w Polsce - większość wypadków powodują debile. A debili trzeba w moim skromnym mniemaniu przytulić, pogłaskać, zabrać batonik, kluczyki od samochodu odebrać, itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś są wyliczenia, że po odliczeniu kosztów ( trochę jednak palacza trzeba leczyć), gdy już odejdzie po krótkiej emeryturze, zostawi po sobie 1$ zysku w bilansie państwa.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@TrzyGrosze: dobre uzasadnienie do wprowadzenia zamordyzmu. "Leczy się za nasze pieniądze" - ja od dłuższego czasu prognozuję, że to pójdzie dalej. Pod tym właśnie pretekstem każdy Twój zakup będzie nadzorowany. Wycofają gotówkę (już są takie zakusy), a karty będzie można nadzorować i gdy np. pójdziesz kupić golonkę, to pani na kasie wyświetli się, że nie może Ci jej sprzedać (bo masz miażdżycę) a cukrzyk nie kupi np. białego chleba. Wszystko "dla naszego dobra". To leczenie kiły syfilisem. Socjalizm tworzy problemy, które później dzielnie zwalcza. A nie lepiej oddać ludziom wolność? Zlikwidować państwowy przymus "ubezpieczeń zdrowotnych".

 

@astroboy: przed kilku laty był w Polityce artykuł np. alkoholu, papierosów, wpływów do budżetu itp. itd. To mit, że palacze płacą na swoje leczenie. Koszty zarówno spożycia papierosów jak i alkoholu są kilkukrotnie wyższe niż wpływy do budżetu. Rozwiązanie? Prywatne ubezpieczenia zdrowotne, w miejsce państwowego "ubezpieczenia zdrowotnego". Palisz, pijesz na swój koszt i swoje ryzyko. I możesz się od tego ryzyka ubezpieczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TrzyGrosze, zawiodłem się nieco: "Gdzieś są wyliczenia, że po odliczeniu kosztów ( trochę jednak palacza trzeba leczyć), gdy już odejdzie po krótkiej emeryturze, zostawi po sobie 1$ zysku w bilansie państwa." Większość pewnie nie dożywa 'krótkiej emerytury'. Może jakieś źródła? Z tego 'co słyszałem', jest to trochę więcej. W każdym razie, PALACZE DOPŁACAJĄ na wikt weganów i innych tego typu... :) Tu się zgadzamy (jak widzę). Nie widzisz ABSURDU?! ;)

 

Mariusz: "To leczenie kiły syfilisem. Socjalizm tworzy problemy, które później dzielnie zwalcza." Utrafiłeś w sedno sedna.

"Palisz, pijesz na swój koszt i swoje ryzyko. I możesz się od tego ryzyka ubezpieczyć" A tu błądzisz. Możesz mi wskazać, na CO płacę swoje składki zdrowotne? Na CO idzie moja akcyza? Przed chwilą wspomniałeś o socjalizmie. Tego się trzymaj. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz: jeśli 10% społeczeństwa pali papierosy (zaniżam!), to daje to obecnie rocznie (about) = 12,5pln*365,25*3,9*10^6.

Czyli ok. 16 miliardów złotych. Niech akcyza z tego wynosi 'tylko' 50%. Daje to 'śmieszną' sumę ok. 8 miliardów. Znasz budżet NFZ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak podaje CBOS, ilość osób palących w ostatnich latach waha się w granicach od 30% do 32 % (mężczyźni 40%, kobiety 23%). Aż ponad 80 % palących przyznaje, że robi to regularnie.

Wpływy z tytułu akcyzy od wyrobów tytoniowych w 2012r. wyniosły 18,6 mld zł. Koszt świadczeń zdrowotnych w budrzecie NFZ za 2012r to 60,9 mld zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mariusz Błoński

"A nie lepiej oddać ludziom wolność"?

Proszę pamiętać, że nadmiar wolności jest tak samo szkodliwy jak brak wolności. Dotyczy to i zamordyzmu i samowolki.

 

"Palisz, pijesz na swój koszt i swoje ryzyko. I możesz się od tego ryzyka ubezpieczyć."

Tylko. że oprócz tamtych kosztów są jeszcze koszty i ryzyko, które inni ponoszą.

Niestety zawsze palisz i pijesz na koszt innych.

Nieraz znalazłem się w pobliżu takiego płacącego składkę zdrowotną i tak się zastanawiałem dlaczego ci palacze tak chętnie pozbywają się tego cennego dymka? Dmuchnęli by sobie do kieszeni i nie truli by innych.

Dlaczego ci palacze tak chętnie otwierają okna, lub stają z dymkiem przy wejściach?

By każdy wchodzący i wychodzący musiał swoją porcję dymu zaliczyć?

Niedawno był artykuł na KW o skutkach zadymienia i proszę zauważyć, że nawet nie chodziło w nim o skutki biernego palenia.

Oczywiście nie będę sprawdzać, czy palenie przyczynia się np do efektu cieplarnianego, ale obojętnie ile płacą palacze to i tak płacą o wiele za mało i żadne ubezpieczenie prywatne, czy państwowe tu nie pomoże. Niestety jedynym rozwiązaniem jest utrudnianie palenia i dlatego akcyza ma sens, tylko oczywiście nie pod nadzorem obecnej Picerokracji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ciekawe czym je zastąpią w wypiekach... Osobiście nie znam alternatywy dla margaryny (masło nie zawsze się nadaje), a nie wyobrażam sobie popsucia smaku ciastek, a tym bardziej rezygnacji z niektórych z nich.
Nawet gdybyś włożył do chlebowego ciasta 100% wypasionego wielonienasyconego oleju to po pieczeniu miałbyś 100% trans. Tak działa obróbka termiczna. Przykład: olej lniany do zakupienia w aptece (20zł / pół litra) powinien być przechowywany w temp 4 do 10 stopni C. Nie istnieją

 

btw: nie istnieją 100% wielonienasycone. Transów zawsze parę % się trafi.

 

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej oddać ludziom wolność? Zlikwidować państwowy przymus "ubezpieczeń zdrowotnych".

Czy "człowiek rozsądny" nie wie, że istnieje mała ;) grupka "ludzi nierozsądnych" i idea dobrowolności ubezpieczeń zdrowotnych jest nierealna?

Wyobrażasz sobie dobrowolność komunikacyjnej polisy OC ? :)

Co z nieubezpieczonym gdy zaniemoże, pod płot?

 

A i USA chyba właśnie wprowadziła obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne (Obamacare).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jego zdrowie, ale późniejsze choroby leczone już za moje pieniądze, za pośrednictwem Kasy Chorych oczywiście.
W USA nie. Przynajmniej do niedawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tu udowadniaja ze jest zupelnie inaczej http://www.businessinsider.com/our-war-on-fat-was-a-huge-mistake-graphs-2013-11 i mysle ze jest w tym sens, bo jakos ci slowianie, germanie czy wikingowie nie stronili od takiego jedzenia ;] W Szwecji tez przekonuja ze tludzcze nie takie zle : http://www.thelocal.se/20130923/50384
W tamtych czasach średnia wieku miała połowę lub mniej tego co dzisiaj.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Life_expectancy#Life_expectancy_variation_over_time

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ojoj, a co zrobią biedni producenci?

Spokojnie, na pewno wymyślą coś, co okaże się być jeszcze gorsze o tłuszczy trans...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mizagi

Ten pierwszy link informuje, że dieta niskotłuszczowa jest be, a low-carb cacy ( coraz więcej dietetyków z tym się zgadza) - nie ma tu nic o szkodliwych tłuszczach trans,

ten drugi traktuje o tłuszczach nasyconych - to nie są szkodliwe tłuszcze trans.

Różnica pomiędzy tłuszczami a tłuszczami, jest ogromna.

 

@ Flaku

Tak dobrze im się sprawdzało to dobrowolne ubezpieczenie, że musieli wprowadzić obowiązkowe ( Obamacare).

 

@macintosh

Sama temperatura nie przerobi tłuszczów nienasyconych w tłuszcze trans. Potrzebny jest wodór (jest to proces hydrogenizacji), ciśnienie i katalizator.

Olej lniany koniecznie w lodówce, ponieważ szybko się utlenia ( jełczeje), staje się szkodliwy, ale nie przechodzi w formę trans.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@TrzyGrosze

 

Bardzo mnie interesują te sprawy i widzę, że znasz się na rzeczy ;) Byłbym bardzo wdzięczny gdybyś mógł wyjaśnić - czy zdrowe są tylko omega-3 czy tylko wielonienasycone, jednonienasycone(?) i co z tymi nasyconymi(?) Czy smażenie robi transy? Czy w smażeniu złe jest tylko to, że przybywa tam trochę akroleiny?

 

Mnóstwo pytań. Dlatego jeśli masz pod ręką jakieś źródło (bo rozumiem, że to by było sporo pisania) - pochłonąłbym je w całości :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macintosh, w mnogości przystępnych źródeł polecam portal SFD (dział odżywianie) oraz stronę Sławka Ambroziaka ( tutaj zacznij).

Tematyka ukierunkowana jest na anabolizm :), ale wierz mi, nikt tak się nie zna na zdrowym jedzeniu, jak kulturyści.

  • Pozytyw (+1) 1
  • Negatyw (-1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mariusz: jeśli 10% społeczeństwa pali papierosy (zaniżam!), to daje to obecnie rocznie (about) = 12,5pln*365,25*3,9*10^6. Czyli ok. 16 miliardów złotych. Niech akcyza z tego wynosi 'tylko' 50%. Daje to 'śmieszną' sumę ok. 8 miliardów. Znasz budżet NFZ? :)

 

Emm, jedna paczka dziennie? czy źle widzę bo jest późno ?

W sumie przyjąłeś że każdy polak pali jedną paczkę dziennie.

wg. statystyk w Polsce wypala się rocznie 2.5 mld do 3 mld paczek, od stycznia 2014 akcyza ma wynosić w EU, w tym w Polsce 90Euro/1000 sztuk, przyjmując że w paczce jest 20 sztuk, mamy 1.8 euro na opakowaniu, czyli od 4.5mld do 5.4 mld euro.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Emm, jedna paczka dziennie? czy źle widzę bo jest późno ? W sumie przyjąłeś że każdy polak pali jedną paczkę dziennie.

 

Nie, Arlic. Przyjąłem, dla szybkiego oszacowania tylko, że co dziesiąty Polak pali jedną paczkę dziennie. Ponieważ, jak pewnie zauważyłeś, przyjąłem ad hoc parę założeń, to i tak nie wyszło mi źle owo oszacowanie. Fizyk jest wielce zadowolony, jak zgadzają się rzędy wielkości. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...