Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Koniec wojny rolników ze słoniami?

Rekomendowane odpowiedzi

Przeprowadzony w Indiach eksperyment daje nadzieję, że skończy się walka na śmierć i życie pomiędzy słoniami a rolnikami. Nocą na pola rolników przybywają słonie, które zjadają plony i niszczą uprawy. Ludzie bronią się odpalając race, bijąc w bębny, używając płotów elektrycznych czy w końcu trując zwierzęta. Każdego roku w zmaganiach giną setki ludzi i setki słoni. Teraz znaleziono skuteczną broń, która może ochronić życie ludzi i zwierząt.

W zoo w Bangalore nagrano odgłosy tygrysa i pantery. Następnie na polach uprawnych w pobliżu wiosek graniczących z dwoma rezerwatami rozmieszczono głośniki i odtwarzano zbliżającym się słoniom dźwięki dzikich kotów.

Gdy słonie słyszały panterę, trąbiły i zwlekały z podejściem do upraw. W końcu jednak przychodziły się pożywić. Inaczej zachowywały się jednak na dźwięk ryku tygrysa. Kiedy słyszały to niebezpieczne zwierzę, znane z zabijania małych słoniątek, szybko i bezszelestnie się wycofywały.

O wynikach eksperymentu poinformowano na łamach Biology Letters. Teraz wystarczy wdrożyć nowy system ochrony pól i uratować dzięki niemu ludzi oraz zwierzęta.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, jestem bardzo ciekawy długofalowych skutków eksperymentu...

Zaczną to puszczać w kółko co noc i teraz:

Słonie nauczą się, że tam jest tygrys i przestaną przychodzić czy mając dobrą pamięć nauczą się, że coś jest nie halo z tym tygrysem i zaczną to olewać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że zrobią to na zasadzie czujnika, który będzie wykrywał czy słoń jest w pobliżu i dopiero wtedy będzie hałasować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wtedy słonie zaczną ignorować też prawdziwe tygrysy, a wiadomo co to będzie oznaczać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ile tych prawdziwych tygrysów znajdziesz? Wojna ludzko-tygrysia nie została co prawda wspomniana, ale to cięższy gatunek klasyki...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie...

Dorosłe słonie ignorujące prawdziwe tygrysy, a potem w akcie desperackiego ratowania młodych tratujące ostatnie tygrysy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pogo, to brutalna walka. Nazywa się ewolucja.

Bez przecinka tez by pasowało :)

 

Nie wiadomo czy będą ignorować prawdziwe, miałem na myśli właśnie to, że tu "pomruk" będzie się powtarzał i będzie "jednostajny" to może nauczą się, że to nie tygrys, a nie żeby ignorować tygrysy.

 

EDIT: A może lepiej by było, gdyby to był przekaż live, prosto z zoo? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Bez przecinka tez by pasowało :)

 

Mnie, osobiście, pasuje z przecinkiem. :) Wolę używać przecinków. Taki przecinek, jak może zauważasz, może wiele; choć często - nie powiem - potrzebne są inne znaczki... :D

 

Nie wiadomo czy będą ignorować prawdziwe, miałem na myśli właśnie to, że tu "pomruk" będzie się powtarzał i będzie "jednostajny" to może nauczą się, że to nie tygrys, a nie żeby ignorować tygrysy.

 

A niby dlaczego miałby być "jednostajny". Toż to żywe nagranie. :) Jakoś pomrukujesz nazbyt jednostajnie.

Może mylisz jednostajność z powtarzalnością?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mylę, ale powtarzalny będzie na pewno.

Wydaje mi się jednak, że będzie jednak jednostajny, w końcu to żywe nagranie... z ZOO. Nie wiem ile czasu nagrywali i przy jakich czynnościach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A myślisz, że ma to znaczenie? Wolisz się spotkać z tygrysem głodnym żarcia, czy głodnym kopulacji?

Nie będzie jednostajny, tylko powtarzalny - nie zrozumiałeś.

Ale liczę na inteligencję słoni.

 

Edit: przekaz live z zoo? Jestem za, więcej ludków zrozumie. :) Dorzuciłbym paru tych, którzy nie rozumieją. :)

 

Edit: nie zwalajcie, proszę, moich tez na fakt, że nie lubię kotów. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie zastanawia, co jeszcze ominie to pole z daleka, gdy usłyszy ryk tygrysa. A jaki tygrys przyjdzie naprawdę na to pole, bo usłyszy pobratymca. ^^ No i potem będzie kolejna walka ludzko-tygrysia :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy, co ów tygrys usłyszy. Miało to coś wpólnego z żarciem, czy z kopulacją? Generalnie, jako człowiek, wiałbym daleko, bez wnikania w naturę ryku (pewnie jak cokolwiek, co by ominęło owo pole). No chyba, że miałbym na podorędziu M16. Ale też bym chyba nie wnikał w naturę ryku. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...