Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Śledzenie sklepowe

Rekomendowane odpowiedzi

Serwis DigiDay twierdzi, że Google znalazł nowy sposób na zarabianie pieniędzy. Firma poinformowała podobno reklamodawców, że testuje system, który śledzi jakie sklepy użytkownik odwiedza. I nie są to bynajmniej sklepy w internecie, a te jak najbardziej fizyczne.Śledzenie odbywa się za pomocą smartfona. Dzięki danym z systemu lokalizacyjnego, na który składają się sieci Wi-Fi i położenie przekaźników telefonii komórkowej, firma chce wiedzieć, kiedy i do jakich sklepów wchodzimy. Później informacje te są łączone z danymi o naszych zapytaniach do wyszukiwarek. System ma pokazać reklamodawcom, że reklamy wyświetlane użytkownikom smartfonów rzeczywiście działają.Wdrożenie takiego systemu wymaga całodobowego śledzenia użytkownika. Jeśli wpisze on w wyszukiwarce smartfona frazę "spodnie", wówczas Google będzie mógł wyświetlić mu reklamę najbliższego sklepu z odzieżą, a później sprawdzić, czy użytkownik rzeczywiście do niego się udał. Powiązanie takich danych pomoże przekonać reklamodawców - takich jak np. właściciel wspomnianego sklepu - że warto wykupić reklamę która, dla danej lokalizacji, będzie pojawiała się na stronie z wynikami wyszukiwania.Dan Auerbach z Electronic Frontier Foundation mówi, że użytkownicy mogą nie zdawać sobie sprawy z faktu, że gdy uruchamiają na swoim smartfonie usługi lokalizacyjne zgadzają się na ciągłe śledzenie swojego położenia. Myślę, że istnieje tutaj różnica między oczekiwaniami użytkownika a tym, co aplikacja naprawdę robi - stwierdza.Google jest w stanie śledzić nie tylko użytkowników Androida, ale również posiadaczy iPhone'ów, którzy korzystają z aplikacji Google'a dla tego urządzenia. Nawet jeśli użytkownik przestał używać danej aplikacji, to ciągle działa ona w tle i zbiera informacje o lokalizacji. Ponadto, jeśli przebywający w samym sklepie użytkownik połączy się z którymś z serwisów Google'a - wyszukiwarką, Gmailem, Google Maps - lub skorzysta z przeglądarki Chrome, jego lokalizacja zostanie odnotowana.

 

« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż... nie jest to trudne.

Jestem zaskoczony, że google nie łączył takich informacji wcześniej. Korzystając z telefonu byłem przekonany, że to robią... i nawet im na to świadomie pozwalałem, bo jestem zbyt leniwy by tego unikać. Z resztą jeśli wierzyć temu co wyświetla google na mój temat, to praktycznie nic o mnie nie wiedzą... co mnie dziwi, bo trochę śladów za sobą zostawiam.

 

Swoją drogą ja poszedłbym jeszcze o krok dalej i identyfikowałbym komputer z użytkownikiem smartfona. Nie takie trudne gdy mamy oba urządzenia wpięte w to samo wifi, albo info o lokalizacji obu urządzeń.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jestem zaskoczony, że google nie łączył takich informacji wcześniej.

 

Och! Łączył już wcześniej, łączył. Teraz zacznie na tym zarabiać. Sporo. Przecież przeciętny użytkownik nie rzuci smartfonem w siedzibę firmy. ;)

 

"jeśli wierzyć temu co wyświetla google na mój temat"

:D :D :D :D :D

Niech żyje naiwność!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zachłanność ludzka nie zna granic. Więcej i więcej...

 

Tak, z tym, że dla tych którzy mają pieniądze kolejnym krokiem jest władza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...