Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Globalne ocieplenie zuboży ludzkość?

Rekomendowane odpowiedzi

IPCC prognozuje, że jeśli nie powstrzymamy globalnego ocieplenia, to problemy z dostępem do żywności i wody rozszerzą się na znaczną część globu. Zarys raportu dotyczącego społecznych aspektów zmian klimatycznych upublicznił na swoim blogu Andrew Montford, który sceptycznie podchodzi do teorii globalnego ocieplenia.

Niedawno IPCC opublikował raport dotyczący naukowych aspektów globalnego ocieplenia. W przyszłym roku ukaże się raport opisujący społeczny wpływ tego zjawiska.

Już w latach 30. bieżącego wieku, jeśli dojdzie do zwiększenia temperatury o 1 stopień Celsjusza w porównaniu z epoką przedindustrialną i nie zmieni się system uprawy ziemi, będziemy świadkami znaczących spadków plonów pszenicy, kukurydzy i ryżu.

Zmiany najbardziej dotkną mieszkańców najbiedniejszych krajów, jednak pomiędzy chwilą obecną a rokiem 2100 zmiany klimatyczne doprowadzą do pojawienia się nowych rzesz ubogich mieszkańców w krajach o niskich, średnich i wysokich dochodach. Zagrozi to zrównoważonemu rozwojowi tych krajów. Najbardziej zagrożone są miasta Afryki subsaharyjskiej i południowo-wschodniej Azji. Poszerzające się obszary biedy grożą wybuchami nowych konfliktów.

Z raportu IPCC dowiadujemy się, że pomimo iż niektóre państwa inwestują w obronę przed skutkami globalnego ocieplenia - na przykład rozbudowując infrastrukturę chroniącą przed rosnącym poziomem mórz i oceanów - to w skali globalnej trzeba ponieść znacznie większe koszty niż obecnie.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja głupi myślałem, że zmiany klimatyczne pobudzają ewolucję, czy też w naszym przypadku rozwój technologii np. uprawy ziemi. Przypomina mi to niedawny sztorm w UK, gdzie niemal nic się nie stało, a wszyscy panikowali i mieli pełne gacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widać jestem równie głupi. Ale może to zwyczajnie objaw naszej genetycznie wszytej potrzeby 'stabilizacji'?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież rosnąca w Polsce kukurydza nie nadaje się do jedzenia bezpośrednio, właśnie przez to że jest za zimno, gdy przyjdzie ocieplenie to i banany będziemy mogli uprawiać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przecież rosnąca w Polsce kukurydza nie nadaje się do jedzenia bezpośrednio

No generalnie, to wolę ugotować. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, że ludzie po prostu mają w d*pie, co się stanie za ileś tam lat, dlatego większość sobie z tego nic nie robi. Większość świata nie interesuje się tym, bo nie wie że takie coś w ogóle istnieje jak ocieplenie i zmiany klimatu.

Przeżyją ci, którym i tak żyło się lepiej, a słabi będą mieć jak zawsze przerąbane.

Taka już ludzka natura.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No generalnie, to wolę ugotować. ;)

Generalnie to oczywiste, chodziło mi o to, że polska kukurydza się do tego nie nadaje i co najwyżej można z niej zrobić paszę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...