Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Machanie machaniu nierówne

Rekomendowane odpowiedzi

Machanie przez psa ogonem nie jest po prostu machaniem. Okazuje się, że psy rozpoznają i inaczej reagują na ruchy ogona w prawą i lewą stronę.

 

Badania, których wyniki ukazały się w piśmie Current Biology, pokazują, że podobnie jak ludzie, psy mają asymetrycznie zorganizowane mózgi, a poszczególne półkule spełniają odmienne role.

 

Najnowsze studium to pokłosie wcześniejszego badania tego samego włoskiego zespołu, które wykazało, że psy machają ogonem w prawo, gdy odczuwają pozytywne emocje (np. na widok właściciela), a w lewo, gdy emocje są negatywne (np. podczas spotkania z nielubianym/nieprzyjaznym psem). Aktywacja lewej półkuli prowadzi do wymachiwania "do prawej", a prawej do machania "do lewej".

 

Wiedząc to, naukowcy zaczęli się zastanawiać, czy kierunek machania ogonem ma jakieś znaczenie dla innych psów. Okazuje się, że ma.

 

W ramach eksperymentów psom wyświetlano filmy. Gdy "ochotnicy" widzieli czworonoga kręcącego ogonem w lewo, ich tętno wzrastało i pojawiały się symptomy niepokoju. Kiedy model machał w prawo, obserwowane psy pozostawały zrelaksowane.

 

Pies patrzący na psa, w którego machaniu ogonem występuje prawostronne odchylenie - i który w związku z tym wykazuje aktywację lewej półkuli, jak gdyby doświadczał czegoś pozytywnego [...] - także się rozluźnia. Dla odmiany pies obserwujący psa machającego ogonem w lewo - a więc wykazującego aktywację prawej półkuli, jakby doświadczał czegoś negatywnego/wycofania - również przejawia reakcje lękowe [...] - opowiada Giorgio Vallortigara z Uniwersytetu w Trydencie.

 

Vallortigara nie sądzi, by psy celowo komunikowały emocje innym psom. To raczej automatyczny produkt uboczny aktywacji półkul.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny dowód na to, ze psy mają neurony lustrzane :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja głupi myślałem, że jak pies macha ogonem to raz w prawo, a potem musi raz w lewo, a tu nie, tylko w prawo :)

 

No i pasowałoby wytłumaczyć, "w prawo" patrząc od mordy czy od d...rugiej strony? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

radar:

Robisz zamieszanie czy rzeczywiście nie zrozumiałeś tekstu?

 

1. chodzi o prawą/lewą stronę psa (jego prawy/lewy bok)

2. chodzi o stopień wychylania w prawo i w lewo.

 

Test rzeczywiście nie jest zbyt jasno napisany i dopiero po przeczytaniu całości udało mi się poskładać to w całość...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie nie chodzi o zamieszanie, ani o czepianie się np. tłumaczenia czy jakości tekstu.

Obecnie nie posiadam psa, ale zdawało mi się, że machanie jest w miarę symetryczne, a nawet jak nie to z niewielkimi odchyłami. Można zauważyć asymetrię, ale czy zawsze?

Fajnie by było zobaczyć filmik z przykładowym merdaniem "na lewo i prawo", żeby zobaczyć nie co psy, a co naukowcy mają na myśli :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie nie posiadam psa, ale zdawało mi się, że machanie jest w miarę symetryczne, a nawet jak nie to z niewielkimi odchyłami.

Ja od kilku lat patrzę na merdający ogon Króla Miśka, i nigdy nie zwróciła mojej uwagi jakakolwiek asymetria, więc musiałem przeprowadzić obserwacje.

Faktycznie, jest tendencja akcentowania prawej strony, choć ogon duży i siłą bezwładności przelatuje oś symetri. ;)

Z obserwacją machania w lewo, będą kłopoty. Misiek rzadko ma powody do emocji negatywnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja od kilku lat patrzę na merdający ogon Króla Miśka, i nigdy nie zwróciła mojej uwagi jakakolwiek asymetria, więc musiałem przeprowadzić obserwacje. Faktycznie, jest tendencja akcentowania prawej strony, choć ogon duży i siłą bezwładności przelatuje oś symetri. ;) Z obserwacją machania w lewo, będą kłopoty. Misiek rzadko ma powody do emocji negatywnych.

Otóż to. Różnice nie są zauważalne na 100%. Pytanie, czy postawa psa ma znaczenie, tzn. jeśli stoi łapani tylnymi obok siebie to ok, a co jeśli lewa noga jest bardziej z przodu, to zad mu się przekrzywia w jego lewo... brali to pod uwagę?:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Otóż to. Różnice nie są zauważalne na 100%. Pytanie, czy postawa psa ma znaczenie, tzn. jeśli stoi łapani tylnymi obok siebie to ok, a co jeśli lewa noga jest bardziej z przodu, to zad mu się przekrzywia w jego lewo... brali to pod uwagę?:)

Może przegapili też siłę Coriolisa? ;) Trzeba ustawiać Miśka w różnych kierunkach geograficznych. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wy się śmiejecie, a ja już drugi dzień mam obsesje na punkcie kierunku machania tym ogonem.

Coś strasznego, co trochę mieć dylemat, czy aby za mocno nie merdnął w lewo. :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żarty żartami, ale Waszeci niepewność rozumiem. Takoż radości niezmiennej dostarczają mi Waszmości komentarze wczoraj pomieszczone. Tuszę z tego, że w lewo ogon Miśka nazbyt się nie wychylił. Dalszych znamion takiego życząc, kreślę się uniżenie.

P.S. Niepewność i drżenie me brak dzisiejszej Waszeci bytności jeno powoduje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...