Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Czas porzucić Windows XP

Rekomendowane odpowiedzi

Użytkownicy Windows XP narażeni sa na coraz większe niebezpieczeństwo. Odsetek infekcji tego systemu jest wielokrotnie wyższy niż w przypadku Windows 7 czy Windows 8. Nie powinno to dziwić, gdyż cyberprzestępcy mieli kilkanaście lat by dobrze poznać Windows XP i opracować skuteczne techniki ataku. Sytuacja ulegnie pogorszeniu w kwietniu przyszłego roku, kiedy to Microsoft przestanie dostarczać poprawki dla Windows XP.

 

Z opublikowanego przez Microsoft raportu Security Intelligence Report dowiadujemy się, że odsetek zainfekowanych komputerów w przypadku 32-bitowego Windows XP SP3 wynosi 0,9%, dla 32-bitowego Windows 7 jest to 0,5%, a dla 64-bitowego Windows 8 - 0,14%.

 

Komputery z Windows XP w I połowie 2013 roku miały do czynienia z 31% więcej szkodliwego oprogramowania niż maszyny z Windows 8, ale odsetek infekcji był w ich przypadku 5-krotnie większy - czytamy w raporcie Microsoftu.

 

Oczywiście koncern z Redmond chciałby zachęcić klientów do kupowania nowszych wersji systemu. Trzeba wziąć tutaj pod uwagę fakt, że dysponuje on danymi z olbrzymiej liczby maszyn rozsianych po całym świecie, zatem, niezależnie od intencji Microsoftu, dane te są wiarygodne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odsetek infekcji tego systemu jest wielokrotnie wyższy niż w przypadku Windows 7 czy Windows 8.

 

Wystarczy dobry firewall i trochę oleju w głowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Odsetek infekcji tego systemu jest wielokrotnie wyższy niż w przypadku Windows 7 czy Windows 8.

Wydaje mi się, że jest tak nie tylko dlatego, bo Win XP jest stary, ale że jeszcze całkiem sporo ludzi go używa, szczególnie w porównaniu z 8.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wystarczy dobry firewall i trochę oleju w głowie.

 

Owszem. Ale przy okazji, słyszał ktoś o czymś takim, jak porzuceniu Linuxa na rzecz Linuxa? :D

BTW, olej czasem nie wystarczy. 'Słuchający' też są dobrzy (choć zapewne, jest to odsetek tych, którzy podsłuchują).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... z jednej strony astroboy ma rację, a z drugiej nie każdy chce się uczyć Linuksa.

 

Ja osobiście mam szacunek do XP'ka, bo to jedyny Windows, który kiedykolwiek przypadł mi do gustu. Jest naprawdę świetny, biorąc pod uwagę wymogi a funkcjonalność i estetyczność którą zapewnia. Jak był tworzony, to musieli brać pod uwagę intuicyjność, bo naprawdę lekko i przyjemnie się go używało. I w zasadzie do dziś używa - ja na starym Dellu (stacjonarce) mam XP'ka i nie narzekam na ten system.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm... Z jednej i drugiej strony, nikt nikomu nie nakazuje 'uczenia się' linuxa. Polecam jedynie uczenie się LOGIKI. Choć używam często (ostatnimi czasy) XP. Ale to nie znaczy, że nie narzekam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Astroboy, mam do Ciebie pytanie - ale co ma logika do Linuksa ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podchwytliwe pytanie. Myślę, że wszystko. Widziałeś kiedyś kawałek kodu źródłowego jądra? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jakby oczywiste, wydajność, jakość itd.

 

Ale z drugiej strony relatywna trudność w obsłudze. Ten kto umie to zrobić, ten sobie da radę. Generalnie Linuks jest lepszy jeżeli idzie niemal o wszystko - z wyjątkiem jednego ale - prostoty użytkowania.

 

Wiem, że od razu można odbić pałeczkę - jeżeli już umiesz używać repozytoriów i szybko szukać rozwiązań w sieci - to instalacja czegokolwiek (za wyjątkiem kompilacji ze źródeł w jądro i konfiguracji złożonej) - to czysta przyjemność.

 

Mam do Ciebie pytanie - czy znasz jakieś dobre, przystępne materiały (przystępne w tym sensie, że da się je łatwo zrozumieć) dotyczące konfiguracji usług serwerowych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To proste... każdą usługę serwerową inaczej sie konfiguruje, jak nie wiesz czego konkretnie potrzebujesz to możesz o tym czytać przez resztę swojego życia.

Swoja drogą sprawy serwerowe w 80% przypadków są prostsze niż na windowsie.

 

BTW. ja nie lubię linuxa... ale czasem muszę grzebać na serwerze przez ssh... i wiecznie się mnie czepiają, że powunienem to umieć a ja ciągle z nosem w google siedzę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja lubię linuxa. Tak wdzięcznie odpowiada na każdą najdrobniejszą (acz rozumną) zmianę w każdym pliku konfiguracyjnym. I jest taki plastyczny. Ale prawdą jest, że można się go uczyć latami. Z tym poszukiwaniem to Pogo nieco przesadził, ale w znacznej mierze to prawda. Co do usług serwerowych to nie mam zbyt wielkiego doświadczenia, ale kilka rzeczy, które były mi potrzebne zrobiłem bez kłopotu. Jestem staromodny i uwielbiam 'man' (szkoda, że coraz rzadziej jest wspierany). :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...