Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Efekty dopingu mogą się utrzymywać nawet 10 lat?

Rekomendowane odpowiedzi

Naukowcy z Uniwersytetu w Oslo opisali mechanizm komórkowy pamięci mięśniowej. Dzięki badaniom mikroskopowym in vivo oraz ex vivo wyjaśnili, czemu wcześniejszy trening siłowy z i bez wykorzystania sterydów anabolicznych ułatwia - nawet po długich okresach bezczynności - odzyskiwanie masy mięśniowej.

Samicom myszy przez 2 tyg. podawano testosteron. W ten sposób wywoływano 66-proc. wzrost liczby jąder włókna mięśniowego oraz 77-proc. wzrost powierzchni jego przekroju. Trzy tygodnie po zakończeniu aplikowania hormonu rozmiary włókna powróciły do stanu typowego dla zwierząt z grupy kontrolnej, którym podawano placebo, lecz podwyższona liczba jąder utrzymywała się przez co najmniej 3 miesiące (>10% długości życia myszy).

Gdy po tym okresie zastosowano 6-dniowe przeciążanie - ciągłe poddawanie mięśni coraz cięższej pracy - u gryzoni z grupy eksperymentalnej przekrój włókna mięśniowego powiększył się aż o 31%, podczas gdy w grupie kontrolnej wynosił on zaledwie 6%. Rzadko zdarza się uzyskać tak klarowne dane, jestem tym naprawdę usatysfakcjonowany - podkreśla prof. Kristian Gundersen.

Choć uważa się, że korzyści ze stosowania steroidów zanikają po zaprzestaniu ich stosowania, norweskie studium sugeruje, że nawet krótka ekspozycja zapewnia długotrwały efekt. [...] Myślę, że może się on utrzymywać 10 lat, ale nie mam danych na poparcie tej tezy. To może być moja spekulacja - dodaje Gundersen.

Norwegowie dostali grant od Światowej Agencji Antydopingowej na dalsze badania na ludziach. Naukowcy opracowują właśnie protokoły do studium z udziałem studentów college'ów sportowych z Oslo.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co doping ma do tego tematu. Artykuł bezpodstawnie wprowadza w błędne myślenie i zachęca do brania sterydów.

Jeśli jedne myszy pakowały by na sucho, a drugie ze sterydami i doszłyby do takiego samego stadium rozwoju mięśni to efekty powrotu do kondycji po zaprzestaniu ćwiczeń byłyby takie same w obu przypadkach, bo raz wyćwiczone mięśnie zachowują większą ilość jąder komórkowych potrzebnych do powrotu do kondycji nawet po powrocie do pierwotnej masy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co doping ma do tego tematu. Artykuł bezpodstawnie wprowadza w błędne myślenie i zachęca do brania sterydów.

Jeśli jedne myszy pakowały by na sucho, a drugie ze sterydami i doszłyby do takiego samego stadium rozwoju mięśni (...)

 

Przecież CAŁY sens aplikacji sterydów, ma na celu przekroczenie NATURALNEGO PUŁAPU wzrostu mięśni.

Po przyswojeniu powyższego zdania, powinieneś przeprosić artykuł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...