Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Nowa klasa szybko działających antydepresantów?

Recommended Posts

Naukowcy z Uniwersytetu Chicagowskiego zauważyli, że wybiórcze blokowanie receptorów 2C serotoniny (5-HT2cR) prowadzi do szybkiego efektu antydepresyjnego u myszy. Autorzy artykułu z Molecular Psychiatry podkreślają, że ich odkrycie może naprowadzać na ślad nowej klasy antydepresantów.

Obecnie jednym z największych problemów w leczeniu depresji jest odroczenie początku efektów terapeutycznych. Istnieje duże zapotrzebowanie na odkrycie szybciej działających leków - podkreśla dr Stephanie Dulawa.

Opóźnienie efektu terapeutycznego może znacząco wpływać na pacjentów, zwłaszcza tych z ciężkim zaburzeniem depresyjnym. Obecnie tylko 2 leki - ketamina i skopolamina - wykazują szybkie działanie, ale ze względu na poważne efekty uboczne nie nadają się do stosowania u ludzi.

Szukając nowej klasy szybko działających terapeutyków, zespół Dulawy testował szlaki biologiczne, które wcześniej badano pod kątem generowania efektów przeciwdepresyjnych, ale już nie tempa ich występowania. Amerykanie przyglądali się różnym podtypom receptorów serotoniny. Na ich tle wyróżniał się 5-HT2cR.

Selektywne blokowanie tych receptorów u myszy znacząco ograniczało zachowania depresyjne w ciągu zaledwie 5 dni, w porównaniu do minimum 2 tyg. dla kontrolnego leczenia przeciwdepresyjnego. Zaczęliśmy testy po 5 dniach, ale sądzimy, że to możliwe, że związki blokujące 5-HT2cR są skuteczne nawet wcześniej - wyjaśnia Mark Opal.

Normalnie 5-HT2cR hamują uwalnianie dopaminy z określonych neuronów. Kiedy 5-HT2cR są zablokowane, wg Amerykanów, w takich rejonach jak kora przedczołowa wydziela się więcej regulującej nastrój dopaminy.

Niektóre komercyjne antydepresanty także wpływają na 5-HT2cR, ale nie jest to działanie wybiórcze. Obecnie trwają prace nad wyłonieniem związków do testów klinicznych.« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...