Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Dysk na milion lat

Recommended Posts

Jeroen de Vries z Uniwerstytetu w Twente opracował dysk, który pozwala na przechowywanie danych przez co najmniej milion lat. Obecnie używane magnetyczne dyski twarde są w stanie przechowywać informacje przez nieco ponad dekadę.

De Vries i jego zespół zbudowali urządzenie, w którym dane przechowywane są w liniach wyżłobionych w metalowym podłożu, a całość pokryta jest warstwą ochronną. Dysk zbudowano z wolframu, gdyż ma on wysoką temperaturę topnienia i w nieznacznym stopniu rozszerza się wraz ze zmianami temperatury. Warstwę ochronną stanowi azotek krzemu (Si3N4). To materiał odporny na zarysowania. Także i w jego przypadu zmiany temperatur nie wpływają znacząco na rozmiar.

Specjaliści wykorzystali standardowe techniki produkcyjne, dzięki którym wyżłobili w materiale linie o szerokości 100 nanometrów i zapisali w nich dane w formie kodów QR. Następnie dysk poddano testowi Arrheniusa, czyli przyspieszonemu starzeniu. Zgodnie z prawem Arrheniusa materiał zdolny do przetrwania miliona lat powinien bez szkody dla siebie wytrzymać przez godzinę temperaturę 445 kelwinów (171,85 stopni Celsjusza). Dysk przeszedł ten test pomyślnie. Przetrwał nawet temperaturę 848 kelwinów (574,85 stopnia Celsjusza), ale doszło wówczas do znacznej utraty danych.

Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę fakt, że test na przyspieszone starzenie określa tylko pewien specyficzny zakres oddziaływań na dysk. Odpowiednio chronione urządzenie pozwoli na odczyt danych po milionie lat. Nie jest jednak odporne na uszkodzenia, które są groźne także dla innych urządzeń, jak np. pożar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardziej można to potraktować jako ciekawostkę niż technologię bo dzisiaj nie liczy się jakość tylko ilość.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wszędzie tam gdzie będzie potrzeba przechowywać dane statyczne np. scyfryzowane księgozbiory raczej znajdzie zastosowanie, choć nie raz na KW czytaliśmy o nowych technologiach dla dysków twardych, a z czasem słuch po nich ginął.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Milion lat to oczywiście teoria. Nie wystarczy coś podgrzać aby zasymulować milion lat.

Technicznie i praktycznie tysiąc lat to byłby sukces. Papier, tabliczki kamienne wytrzymują w sprzyjających okolicznościach.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...