Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Odkurzacz do smogu

Recommended Posts

Holenderski projektant Daan Roosegaarde zaprezentował "odkurzacz" do smogu. Prowadzi rozmowy z burmistrzem Pekinu, by przetestować rozwiązanie w nowym parku stolicy Chin. Firma Studio Roosegaarde podpisała już porozumienie w tej sprawie.
Zakopana w ziemi cewka miedziana generuje słabe pole elektrostatyczne, które rozciąga się na niebo powyżej. Cząstki smogu są ściągane w kierunku gruntu. Powyżej powstaje krąg czystego powietrza.

Roosegaarde współpracuje z naukowcami z Uniwersytetu w Delft. W zeszłym tygodniu zespół zademonstrował działający prototyp. W mierzącym 5x5 m pomieszczeniu ze smogiem utworzyliśmy dziurę czystego powietrza wielkości 1 m3. Teraz pozostaje wdrożyć technologię w przestrzeni publicznej.

Zwoje miedzi można wkopać pod trawę. Jak zapewniają specjaliści, rozwiązanie jest całkowicie bezpieczne, także dla osób z rozrusznikami serca. To podobna sytuacja jak przy naładowanym elektrostatycznie balonie, który przyciąga włosy.

Roosegaarde wpadł na pomysł systemu, gdy przebywając w Pekinie, spoglądał przez hotelowe okno na siedzibę CCTV (Centralnej Telewizji Chińskiej). Budynek czasem całkowicie znikał w smogu, a czasem był dość dobrze widoczny. Pomyślałem, że to interesujące i że to problem projektowy.

Nim rozpoczną się działania w Pekinie, zespół Holendra czeka kilkanaście miesięcy pracy nad ulepszaniem technologii.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...