Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Meksykanin z zespołem Aspergera wygrał sprawę przed Sądem Najwyższym

Rekomendowane odpowiedzi

Po 2-letniej batalii sądowej Ricardo Aldair, 25-letni Meksykanin z zespołem Aspergera, wywalczył sobie prawo do podejmowania kluczowych decyzji dotyczących własnego życia bez zgody rodziców.

Pięcioosobowy skład Sądu Najwyższego orzekł na jego korzyść (stosunkiem głosów 4:1). Aldair powoływał się na to, że meksykańskie prawo stoi w sprzeczności z ONZ-etowską Konwencją Praw Osób Niepełnosprawnych. Z powodu choroby mężczyzna nie mógł np. sam złożyć wniosku o paszport czy podania na studia. Zostanie wyznaczony sędzia, który sprecyzuje, jakie decyzje Aldair będzie podejmował bez udziału rodzica czy opiekuna.

Uważa się, że to orzeczenie, które wpłynie na sytuację i prawa osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu w całej Ameryce Łacińskiej. W batalii prawnej wspierała Ricarda pewna organizacja non-profit oraz matka Leticia Robles.

Chcę, by mi zezwolono na decydowanie, co robić, gdzie pójść, gdzie i z kim żyć lub podróżować, gdzie pracować czy studiować - powiedział przed Sądem Najwyższym Aldair.

Meksykańskie prawo odnośnie do osób z niepełnosprawnością miało chronić ludzi, zdejmując z nich prawną odpowiedzialność za działania, lecz wg pani Robles, takie podejście jest dziś nieadekwatne, by nie powiedzieć staroświeckie. Należy mieć na uwadze to, że dzieci reprezentują różne poziomy niepełnosprawności. Jedne potrzebują większego, a inne mniejszego wsparcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przydałoby mi się w artykule opis czym jest:

zespół Aspergera

 

Sensacja sensacją, ale czemu mam szukać tak ważnej informacji na innych stronach zamiast dowiedzieć się tego z powyższego tekstu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...