Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

DRM ochroni prywatność?

Recommended Posts

Craig Mundie, jeden z najwyższych rangą menedżerów Microsoftu, uważa, że niesławny DRM (Digital Rights Management) może pomóc chronić... naszą prywatność. Mundie podzielił się swoimi spostrzeżeniami podczas konferencji EmTech organizowanej przez pismo MIT Technology Review.

Jego zdaniem system DRM może zostać wykorzystany tam, gdzie internauci dzielą się swoimi danymi z przedsiębiorstwami. Obecnie dane takie są udostepniane na wiele różnych sposób, a wiele z nich nie jest koniecznych do przeprowadzenia konkretnej transakcji, na potrzeby której użytkownik przekazał dane. Jesteśmy po prostu śledzeni, czy to dla celów komercyjnych czy jakichkolwiek innych i potrzebujemy nowego modelu - powiedział Mundie. Jego zdaniem system taki jak DRM może dać użytkownikowi kontrolę nad danymi. Powinniśmy mieć system pozwalający nam kontrolować sposób, w jaki używane są nasze dane. Jednym ze sposobów jest wykorzystanie kryptograficznych 'opakowań' kontrolujących dostęp do danych.

Zdaniem Mundiego system powinien działać w ten sposób, że aplikacje czy usługi, chcąc uzyskać dostęp do naszych danych osobowych, czy to będzie nasz genom czy aktualna lokalizacja, będą musiały rejestrować się w prowadzonym przez rząd centralnym rejestrze, który będzie wydawał im klucze kryptograficzne dające możliwośc skorzystania z danych w taki sposób, na jaki pozwolił właściciel tych danych. Szyfrowanie danych miałoby zapobiec ich wykorzystaniu w sposób, jakiego sobie nie życzymy. Oczywiście należy w prawie przewidzieć też kary za łamanie zabezpieczeń chroniących takie dane. Traktowałbym to w kategorii zbrodni - mówi Mundie.

Mundie podaje przykład mobilnej aplikacji, która stara się o zgodę na dostęp do danych geolokalizacyjnych użytkownika. Obecnie aplikacja nie musi wyjaśniać, po co jej te dane. Jeśli musiałaby zdradzić, co będzie robiła z tymi informacjami, wówczas mógłbyś podjąć bardziej świadomą decyzję o tym, czy chcesz z niej korzystać czy też nie - wyjaśnia. Przypomina, że podobnie można chronić dane medyczne, tym bardziej, że coraz ważniejsze dla medycyny są informacje o genomie poszczególnych osób.

Mundie twierdzi, że z rozmów jakie toczono podczas Światowego Forum Ekonomicznego wynika, iż wiele krajów zaakceptowałoby takie rozwiązanie. Nie zdradził jednak czy Microsoft lub jakaś inna firma pracuje nad tego typu systemem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
"Traktowałbym to w kategorii zbrodni - mówi Mundie" - straszne

 

Porażające! Ciekaw jestem, kiedy manadżerowie tego pokroju wystąpią z propozycją, by pisanie jakiegokolwiek programu bez certyfikatu oraz bezpośredniego nadzoru online traktowane było jako przestępstwo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdaniem Mundiego system powinien działać w ten sposób, że aplikacje czy usługi, chcąc uzyskać dostęp do naszych danych osobowych, czy to będzie nasz genom czy aktualna lokalizacja, będą musiały rejestrować się w prowadzonym przez rząd centralnym rejestrze, który będzie wydawał im klucze kryptograficzne dające możliwośc skorzystania z danych w taki sposób, na jaki pozwolił właściciel tych danych.

 

„Wszystko w Państwie, nic poza Państwem, nic przeciw Państwu”

 

A w mediach mówią, że to półanalfabeci malujący swastyki są faszystami...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...