Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Pierwsza strata w historii HTC

Recommended Posts

Jeszcze przed dwoma laty HTC było jedną z największych potęg na rynku smartfonów. teraz firma informuje, że w minionym kwartale sprzedała zaledwie 6 milionów telefonów i zanotowała pierwszą w historii stratę. Okręt flagowy firmy - HTC One - znalazł jedynie 2,1-2,4 miliona nabywców. Sytuacji nie poprawił też HTC One Mini, który zadebiutował w lipcu. Miesięczna sprzedaż tego urządzenia wynosi zaledwie 200 000 sztuk.

Sytuacja firmy pogarsza się z kwartału na kwartał, a światowa sprzedaż na poziomie 6 milionów sztuk wygląda bardzo blado w porównaniu ze szczytowym okresem rozwoju firmy, gdy w III kwartale 2011 roku w samych tylko Stanach Zjednoczonych firma sprzedała 5,6 miliona smartfonów.

Pomiędzy lipcem a wrześniem bieżącego roku przychody HTC wynoisły około 1,6 miliarda USD, strata operacyjna to 119 milionów dolarów, a strata netto zamknęła się kwotą 101 milionów USD.

HTC powstała w 1999 roku i produkowała smartfony na zlecenie. W 2006 roku zdecydowano, że będzie sprzedawała urządzenia pod własną marką. Był to strzał w dziesiątkę. HTC stało się pierwszym androidowym gigantem znanym z produkcji wysokiej jakości sprzętu. Z czasem do wyścigu dołączyli inni i HTC zostało pokonane przez Samsunga, LG i kilka chińskich firm, w tym Lenovo i ZTE. Tajwański koncern wypuścił wówczas modele z Windows Phone, które cieszyły się dość sporym zainteresowaniem. Nabywców znalazło 400-500 tysięcy tych urządzeń, co uczyniło HTC trzecią - po Nokii i Samsungu - firmą na rynku smartfonów z platformą Microsoftu. Teraz, gdy Nokia sprzedaje swój wydział telefonów Microsoftowi, HTC znowu znalazło się w kłopotach. Fińska firma ma zamiar licencjonować swoje bogate portfolio patentów i będzie pozywała firmy naruszające jej własność intelektualną. Na pierwszy ogień poszło właśnie HTC. Nokia uzyskała już wstępny zakaz sprzedaży tajwańskich smartfonów na terenie USA. W styczniu bieżącego roku dowiemy się, czy amerykańska Komisja Handlu Międzynarodowego podtrzyma wstępne orzeczenie sędziego Pendera. Jeśli tak się stanie, to już w kwietniu bieżącego roku HTC może stracić dostęp do ważnego rynku.

Patenty Nokii narusza używany w telefonach HTC procesor Qualcomm Snapdragon. Rozwiązaniem problemu może być porzucenie Androida na rzecz Windows Phone. Microsoft kupił od Nokii wieloletnią licencję na jej patentny, zatem Finowie nie mogliby pozwać firmy produkującej smartfony z WP. Koncern z Redmond zaproponował już podobno HTC, by firma rozpoczęła sprzedaż telefonów wyposażonych w dwa systemy operacyjne - Androida i Windows Phone. Drugim sposobem uniknięcia zakazu jest rezygnacja przez HTC z układu Snapdragon i zastąpienie go Tegrą Nvidii lub Atomem Intela. Ten pierwszy produkt odbije się jednak negatywnie na czasie pracy na bateriach, a ten drugi nie jest jeszcze gotowy do rynkowej premiery.

Nawet jeśli uda się rozwiązać problemy z patentami HTC musi poradzić sobie z największą bolączką - dramatycznym spadkiem sprzedaży. Cher Wang założycielka HTC mówi, że jej firma naprawdę produkuje najlepsze smartfony, ale ma problemy z przekonaniem do tego klientów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pamiętam swój pierwszy telefon typu smartfon - HTC Wildfire. Zachwycił mnie jakością wykonania i solidną trwałością, do jakich przyzwyczaił mnie przez lata, znany fiński producent. Nie był on najszybszym smartfonem na rynku, ale do niewymagającego, codziennego użytku był rewelacyjny. Po 2 latach skusiłem się na nieco szybszy model od znanego producenta smartfonów z linii Galaxy. I dopiero zrozumiałem po kilku miesiącach, dlaczego HTC do dnia dzisiejszego stanowi dla mnie niemalże wzór jakości jeśli chodzi o wykonanie smartfonów. Posiadam dziś kolejny model z serii Galaxy, jednakże tęsknię za jakością jaką reprezentuje HTC.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...