Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Matka-palaczka ryzykuje depresję u dziecka?

Recommended Posts

Hanan El Marroun z holenderskiego Centrum Medycznego im. Erazma z Rotterdamu jakiś czas temu zauważyła, że u dzieci, których matki paliły będąc w ciąży, dochodzi do spowolnienia rozwoju mózgu. Teraz uczona postanowiła sprawdzić, czy zmiany te utrzymują się po urodzeniu dziecka czy też ulegają skorygowaniu.

Zespół El Marroun przyjrzał się za pomocą rezonansu magnetycznego mózgom 113 dzieci w wieku 6-8 lat, których matki paliły w ciąży oraz mózgom 113 ich rówieśników, dzieci niepalących kobiet. Przeprowadzono też serię testów behawioralnych i emocjonalnych.

Okazało się, że dzieci, których matki paliły w ciąży miały mniejsze mózgi oraz zmniejszoną ilość szarej i białej materii w zakręcie czołowym górnym, w obszarze odpowiedzialnym za regulowanie zachowania. Co więcej, zmiany strukturalne w tym miejscu były skorelowane z wykazywanymi przez dzieci objawami depresji i niepokoju. Nie u wszystkich dzieci palących matek zauważono te objawy, jednak badania El Marroun to kolejne ostrzeżenie dla ciężarnych kobiet. Uczona sądzi, że substancje chemiczne zawarte w dymie papierosowym mogą negatywne wpływać na migrację neuronów i zmniejszać średnicę naczyń krwionośnych, przez co zmniejsza sie ilość tlenu dopływającego do mózgu, co negatywnie wpływa na jego rozwój.

Pocieszający jest fakt, że gdy kobieta przestaje palić zaraz po tym, jak dowie się, iż jest w ciąży, mózg jej dziecka rozwia się tak, jak mózg kobiety niepalącej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Droga redakcjo,

 

Obawiam się, że konstrukcja tego zdania "...Pocieszający jest fakt, że gdy kobieta przestaje palić zaraz po tym, jak dowie się, iż jest w ciąży, mózg jej dziecka rozwia się tak, jak mózg kobiety niepalącej.", wskazuje, że mózg dziecka, którego matka jest palaczką rozwija się tak jak mózg kobiety niepalące, nie zaś dziecka :). Brakuje również "j" w słowie "rozwija".

 

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

zapomniano o najwazniejszym ..... palenie zaburza gospodarke dopamina i serotonina u plodu i dzieci palacych kobiet sa zawsze na glodzie prawie jak dzieci narkomanek ..... pijace, palace i cpajace ***** nalezaloby zabijac profilaktycznie po to zeby nie krzywdzily potencjalnie rodzonych przez siebie dzieci .... proste .... (albo sterylizowac tak zeby mogly krzywdzic tylko siebie)

Edited by wilk
reedytowano wulgaryzm

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...