Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Klatki dla bakterii

Rekomendowane odpowiedzi

Zespół z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin stworzył klatki dla... bakterii. To pozwala na dokładniejsze symulowanie warunków, na które bakterie napotykają w środowiskach biologicznych, np. ludzkim organizmie.

Amerykanie zademonstrowali, że społeczności gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus) stają się bardziej oporne na antybiotyki, jeśli zostają zawarte w większej grupie pałeczek ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa).

Naukowcy posłużyli się nową metodą druku 3D. Za pomocą lasera wokół bakterii zawieszonych w żelatynie tworzy się białkowe klatki. Tak uzyskane struktury mogą mieć niemal dowolny kształt lub rozmiar. Można je też przemieszczać w stosunku do innych mikrostruktur.

Możemy definiować cechy przestrzenne w skali rozmiarów odpowiednich do tego, co czuje pojedyncza bakteria. Jesteśmy także w stanie bardziej precyzyjnie symulować złożoną ekologię [...] rzeczywistych zakażeń, gdzie zazwyczaj nie jeden, ale wiele gatunków bakterii wchodzi ze sobą w interakcje - tłumaczy dr Jodi Connell.

Najważniejszym elementem metody jest bazujący na żelatynie reagent. Bakterie mogą w nim żyć i się namnażać. Gdy jest gorący, przyjmuje postać cieczy, ale w temperaturze pokojowej przypomina galaretkę. W środku występują światłoczułe cząsteczki, które powodują, że pod wpływem lasera cząsteczki żelatyny zaczynają reagować i się łączą. Bakterie trafiają do roztworu, a po jego wystygnięciu zostają unieruchomione w danym miejscu.

Na początku Connell i jej koledzy Jason Shear i Marvin Whiteley określają, jakie bakterie chcą zamknąć i jaki kształt ma mieć klatka. Podczas prac wykorzystują chip zaadaptowany z cyfrowego projektora filmowego. Na żelatynę rzutowany jest dwuwymiarowy kształt. Gdzie padnie promień, tam formuje się zestalona macierz. Wtedy robimy kolejną warstwę, później następną i tak dalej [...]. To bardzo proste - twierdzi Shear, dodając, że stopień precyzji jest naprawdę duży, bo przy najmniejszych ustawieniach średnica promienia lasera odpowiada jednej czwartej 1% grubości ludzkiego włosa.

Gdy klatka już powstanie, bakterie karmi się i pozwala im się namnażać do osiągnięcia zadanej gęstości. Naukowcy mogą umieścić w pobliżu uwięzione społeczności innych bakterii, a nawet usunąć nadmiar żelatyny, zahamować wzrost i przechować bakterie do późniejszego transportu do laboratoriów na terenie całego świata.

[...] Te struktury nie są zwyczajnie kontrolowalne w kategoriach geometrii; pozostają również bioprzyjazne. Ściany z cząsteczek białka są na tyle ściśle połączone, że bakterie nie mogą uciec, ale jednocześnie okazują się wystarczająco porowate, [...] by składniki odżywcze dostawały się do środka, a produkty przemiany materii były usuwane na zewnątrz. Zachodzi także wymiana sygnałów. Bakterie są zamknięte w minidomkach, ale funkcjonują jak w biologicznych środowiskach.

Shear wyjaśnia, że nowa technika pozwala przeprowadzać całą gamę eksperymentów. Wzrost da się zatrzymać w dowolnym momencie, by przeprowadzić analizę ekspresji genów. Wiele różnych bakterii można zmusić do interakcji w rozmaitych konfiguracjach, w różnych gęstościach i zmiennych skalach czasowych. Przedstawicieli rodzaju Pseudomonas i gronkowce (Staphylococcus) można ustawić wg wzorca rdzeń-skorupa, gdzie gronkowce są otoczone przez Pseudomonas. W takiej sytuacji oba rodzaje bakterii zostają skonfrontowane z intruzem. Są naprawdę rozpowszechnionymi bakteriami, które często spotykają się w infekcjach, dlatego sensowne wydaje się, że dysponują mechanizmami wyczuwania się. Technologia pozwala nam bardzo precyzyjnie zaaranżować ich rozmowę i sprawdzić, co się dzieje. W tym przypadku gronkowce wyczuły Pseudomonas i w rezultacie stały się bardziej oporne na antybiotyki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...