Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Proteza, która porusza się jak prawdziwa noga

Recommended Posts

Amerykańscy badacze opracowali nowy typ protezy, w ramach której ustanawia się połączenie między własnymi nerwami pacjenta a urządzeniem. Nerwy przekierowuje się do wybranego miejsca uda, a urządzenie wykrywa mimowolne ruchy mięśni (sygnały elektromiograficzne, EMG) i następnie przekłada je na ruchy kolana i kostki sztucznej nogi.

Zespołem pracującym nad przełomową technologią kierował Levi Hargrove z Instytutu Rehabilitacyjnego w Chicago. Testerem protezy został Zac Vawter, który w wyniku wypadku motocyklowego w wieku 31 lat stracił prawą nogę poniżej uda. Jego przypadek opisano w The New England Journal of Medicine. Finansowanie (8 mln dol.) zapewniło Centrum Badawcze Telemedycyny i Zaawansowanych Technologii (Telemedicine and Advanced Technology Research Center, TATRC) amerykańskiej armii.

Vawter jest zachwycony bioniczną nogą, bo reaguje szybko i bardziej odpowiednio. Dzięki temu jego interakcje ze środowiskiem przypominają sposób poruszania sprzed amputacji. W przeszłości Vawter przeszedł operację reinerwacji - nerwy z uszkodzonej tkanki przekierowano do zdrowych mięśni nad kolanem.

We wstępie do artykułu naukowcy wyjaśniają, że podczas ustalania, jaki ruch pacjent chce wykonać, sygnały EMG są dekodowane za pomocą algorytmu do rozpoznawania wzorców i łączone z danymi z czujników na protezie.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciekawe, czy montowanie takiej protezy boli...

Bo mi sie z Fullmetal Alchemist skojarzylo. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...