Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

W późnej kredzie nie było pokryw lodowych?

Rekomendowane odpowiedzi

Przez lata sądzono, że kontynentalne pokrywy lodowe uformowały się w późnej kredzie, gdy temperatury były znacznie wyższe niż obecnie. Jednak profesor Ken MacLeod dowiódł właśnie, że w tym czasie żadne pokrywy lodowe nie istniały. Obecnie poziom dwutlenku węgla w atmosferze wynosi 400 części na milion (ppm), czyli w ciągu ostatnich 150 lat wzrósł o około 120 ppm i rośnie w tempie 2 ppm rocznie. Podczas naszych badań odkryliśmy, że w późnej kredzie, gdy poziom CO2 wynosił około 1000 ppm na Ziemi nie istniały kontynentalne pokrywy lodowe. Jeśli zatem poziom dwutlenku węgla będzie rósł, nasza planeta będzie wolna od lodu - mówi uczony.

MacLeod wraz z zespołem analizowali skamieniałości sprzed 90 milionów lat pochodzące z terenów dzisiejszej Tanzanii. Badali stosunek różnych izotopów tlenu i węgla., co pozwala na określenie warunków środowiskowych w jakich się one formowały. Badania nie dostarczyły żadnych dowodów na ochłodzenia klimatu czy zmiany w chemii wody, a dane takie powinny się pojawić jeśli dochodziłoby do ochłodzenia i tworzenia pokryw lodowych.

Wiemy, że poziom CO2 rośnie i jest najwyższy od milionów lat. Mamy dane mówiące jak zmieniają się warunki życia na Ziemi przy wzroście poziomu CO2 z 280 ppm do 400 ppm. Myślę jednak, że równie ważne jest, byśmy się dowiedzieli, co dzieje się przy wzroście pomiędzy 600 a 1000 ppm. Przy obecnym tempie wzrostu poziom 600 ppm osiągniemy do końca wieku. Czy przy takim poziomie CO2 pokrywy lodowe Grenlandii i Antarktydy pozostaną stabilne? A jesli nie, to jak ich roztopienie się wpłynie na planetę? - zastanawia się uczony. MacLeod uważa też, że badania nad klimatem sprzed 90 milionów lat potwierdzają głoszoną przez część naukowców tezę, że dwukrotny wzrost stężenia CO2 w atmosferze może wiązać się ze wzrostem średnich temperatur na planecie o około 6 stopni Celsjusza.

W późnej kredzie panowały bardzo wysokie temperatury, jednak planeta się do nich dostosowała, gdyż zmiany zachodziły na przestrzeni milionów lat. Obecnie widzimy podobne zmiany, ale mają one miejsce w czasie kilkuset lat, zachodzą może nawet 10 000 razy szybciej. Odpowiedź na pytanie w jaki sposób wpłynie to na planetę jest niezwykle ważna i bardzo trudna - dodaje naukowiec.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...