Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Historia z morałem: zawsze uważaj w czasie polowania...

Recommended Posts

Yufani Olaya, strażnik z Parku Narodowego Cerros de Amotape, sfotografował agę zjadającą nietoperza. Mężczyzna zgodził się, by Phil Torres, biolog z Centrum Badawczego Tambopata, opisał incydent na witrynie Rainforest Expeditions. Wg specjalisty, to pierwsze takie zdjęcie na świecie.

W paszczy ropuchy olbrzymiej skończył najprawdopodobniej przedstawiciel rodziny molosowatych Molossus molossus. Przed paroma laty (w 2010 r.) w piśmie Biotemas ukazał się raport dotyczący podobnego zdarzenia. Wspominano w nim o innej ropusze Chaunus jimi z północno-wschodniej Brazylii, która skorzystała z okazji, by uraczyć się właśnie M. molossus. Pomogli jej w tym naukowcy, który w celach pomiarowych łapali nietoperze w sieci. Jeden z nich odbił się od siatki i nie mogąc latać, został przechwycony przez Ch. jimi. Ropucha nie puściła łupu nawet na czas sesji zdjęciowej.

Przed uzyskaniem dodatkowych informacji od Olai Torres dywagował, że do przecięcia ścieżek agi i nietoperza mogło się przyczynić wspólne umiłowanie niewielkich dziur wzdłuż strumyków. Pechowy nietoperz postanowił odpocząć w jednej z nich, gdzie, niestety, natknął się na głodną ropuchę, która zmagając z połknięciem superkąska, wyszła wprost na spotkanie strażnika z aparatem. Olaya wyprowadził go jednak z błędu, stwierdzając, że ssak pojawił się znikąd i wleciał wprost do pyska agi. Ssak najprawdopodobniej polował na owady latające w pobliżu bądź siedzące na ziemi.

Finał historii okazał się dobry dla nietoperza. Ropucha w końcu się poddała i go wypluła. Początkowo strażnik sądził, że ssak nie żyje, ale po jakimś czasie udało mu się odzyskać siły i odlecieć.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...