Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

E-czytnik pomaga (niektórym) dyslektykom

Recommended Posts

Kiedy w czytnikach elektronicznych wybierze się opcję pozwalającą na wyświetlanie zaledwie kilku słów w linii, niektórzy ludzie z dysleksją są w stanie czytać łatwiej, szybciej i z większym zrozumieniem.

U sporej części osób z dysleksją występują deficyty uwagi wzrokowej; przejawiają się one niezdolnością do skupienia na literach w słowie i słowach w zdaniu. Innym symptomem jest wzrokowe stłoczenie - niemożność rozpoznania liter skupionych w wyrazie. Amerykańscy naukowcy zauważyli, że zjawiska ta da się ograniczyć właśnie za pomocą odpowiednio skonfigurowanego e-czytnika.

Zespół Matthew H. Schnepsa z Laboratorium Uczenia Wzrokowego Obserwatorium Astrofizycznego Smithsona przyglądał się zrozumieniu i prędkości czytania u 103 uczniów - 64 chłopców i 39 dziewcząt - z dysleksją. Czytanie tekstu drukowanego na papierze porównywano z czytaniem z iPoda sformatowanego w ten sposób, aby w linii wyświetliły się 2-3 słowa. W papierowym formularzu w linii znajdowało się średnio ok. 14 wyrazów (13,94). Nie stosowano wytłuszczania ani kursywy, występowały jedynie wielkie litery i znaki interpunkcyjne. Wszystkie wyodrębnione grupy (4) zapoznawały się z obiema wersjami Testu Czytania Gatesa-MacGinitie'ego: jedną demonstrowano w postaci tradycyjnego formularza, drugą na iPodzie; po zadaniach na poziomie gimnazjum przechodzono do trudniejszego poziomu dla licealistów. Akademicy zauważyli, że e-czytnik zapewniał poprawę u specyficznej podgrupy badanych. Dzięki niemu ci, którzy mieli problemy z dekodowaniem fonemów, czytali szybciej, a u uczniów z ograniczonym zakresem uwagi poprawiało się zrozumienie. U dyslektyków bez 2 wymienionych problemów lepiej sprawdzał się papier.

Wcześniejsze badania ze śledzeniem ruchu oczu sugerowały, że krótkie wersy ułatwiają dyslektykom czytanie, co sugeruje, że za wyniki zespołu Schnepsa odpowiada właśnie wykorzystanie minilinii, a nie samych e-czytników.

Badani uczniowie od dawna byli objęci działaniami terapeutycznymi, lecz przez deficyty uwagi wzrokowej i tak w pewnym momencie weszliby w etap plataeu, gdzie tradycyjne metody nie zapewniłyby już dalszej poprawy. Nasze studium zademonstrowało, że e-czytniki mogą coś w tej kwestii zmienić...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wykorzystując telefon jako e-czytnik już dawno zauważyłem, że mała liczba słów w linii zwiększa szybkość czytania, chociaż dyslektykiem raczej nie jestem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...