Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Curiosity dostarczył zaskakujących wyników

Recommended Posts

Łazik Curiosity nie znalazł na Marsie śladów metanu. To spore zaskoczenie, gdyż wcześniejsze badania sugerowały, że gaz ten, który może być mocnym dowodem na istnienie życia, znajduje się na Czerwonej Planecie. To ważne wyniki, które pozwolą nam na bardziej precyzyjne poszukiwanie śladów życia na Marsie. Zmniejsza to możliwość istnienia obecnie mikroorganizmów produkujących metan, ale to tylko jeden z rodzajów metabolizmu. Jak wiemy, na Ziemi istnieje wiele mikroorganizmów, które nie produkują metanu - powiedział Michael Meyer z NASA.

Curiosity sześciokrotnie analizował próbki atmosfery Marsa. Badania prowadzono od października 2012 do czerwca bieżącego roku. Biorąc pod uwagę czułość instrumentu Tunable Laser Spectrometer niewykrycie metanu w atmosferze oznacza, że albo nie ma go tam w ogóle, albo jego stężenie nie przekracza 1,3 części na miliard. Jest zatem wielokrotnie mniejsze niż wcześniejsze szacunki.

Wspaniale byłoby znaleźć metan, ale mamy duże zaufanie do naszych pomiarów i wiedza, jaką zyskaliśmy, jest bardzo istotna. Pomiary wykonywaliśmy od marsjańskiej wiosny do późnego lata i nie trafiliśmy na metan - dodaje inny badacz, Chris Webster.
To jednak nie koniec prób znalezienia metanu. Curiosity wyposażony jest w laboratorium SAM (Sample Analysis at Mars), które może sztucznie zwiększać koncentrację metanu tak, by umożliwić jego wykrycie. Metoda ta pozwoli na zauważenie stężeń znacznie poniżej 1 części na miliard.

Dane dostarczone przez Curiosity w znaczący sposób zmieniają naszą wiedzę o atmosferze Marsa. Wcześniejsze szacunki, dokonane na podstawie obserwacji Marsa z Ziemi i z jego orbity, mówiły o koncentracji rzędu nawet 45 części na miliard. Curiosity całkowicie je obala. Jak bowiem zauważa Sushil Atreya z University of Michigan, nie jest znany żaden sposób, który pozwoliłby metanowi na tak szybki zniknięcie z atmosfery. W warunkach marsjańskich metan powinien w niej przetrwać przez setki lat. To wskazuje, że nie doszło do jego rozproszenia, ale po prostu wcześniejsze szacunki były nieprawidłowe. Atreya dodaje, że największą ilością metanu przedostającą się do atmosfery Marsa, jakiej Curiosity nie mógłby wykryć, byłaby emisja rzędu 10-20 ton rocznie. To 50 milionów razy mniej niż ilość metanu dostającego się każdego roku do atmosfery Ziemi. Jeśli zatem w atmosferze Marsa jest metan, to jego emisja jest niezwykle mała.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na Tytanie (księżycu Saturna) jest mnóstwo metanu. Dlaczego więc nie poszukają tam życia, tylko uparli się na tego Marsa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Misją Curiosity nie jest znalezienie życia, obecnego (ha ha) lub przeszłego. Jego misją jest zbadanie, czy Mars stanowił kiedykolwiek środowisko mogące to życie utrzymywać. To w kontekście "uparcia się" na Marsa - badania stężenia metanu w atmosferze to jedynie jeden z wielu elementów układanki.

 

Misja podobnej wielkości na Tytana jest już w planach. Zapraszamy na forum za ok. 9-12 lat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wcześniejsze szacunki, dokonane na podstawie obserwacji Marsa z Ziemi i z jego orbity, mówiły o koncentracji rzędu nawet 45 części na miliard. Curiosity całkowicie je obala.

versus:

po prostu wcześniejsze szacunki były nieprawidłowe

 

To "po prostu" to rozbrajająca nonszalancja. Metoda badawcza okazała się do d... . Teraz, po prostu, spektrum gazowe innych ciał niebieskich (szacowane tą metodą) jest NIEZNANE.

Share this post


Link to post
Share on other sites
To "po prostu" to rozbrajająca nonszalancja. Metoda badawcza okazała się do d... . Teraz, po prostu, spektrum gazowe innych ciał niebieskich (szacowane tą metodą) jest NIEZNANE.

 

Nie do końca. Spektrum gazowe ciał niebieskich spoza Układu Słonecznego jest obecnie mierzone z dokładnością tysiące razy niższą niż ta, którą zakładano w pomiarach atmosfery Marsa z Ziemi. To, że teraz redukujemy stężenie metanu z 35/10^9 do max ~1/10^9 niewiele zmienia w kontekście użyteczności tej metody przy pomiarach odległych ciał niebieskich (które przecież z założenia mają nam dawać wyniki przybliżone w sensie astronomicznym).

  • Upvote (+1) 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czyli o ilość metanu na "nieodległym" Tytanie, muszę dalej się martwić :-(

 

Tym bym się nie martwił, ponieważ stężenie metanu w atmosferze Tytana szacuje się obecnie na ~1450 razy wyższe, niż to na Marsie. Nawet więc jeśli nasza technologia jest nieco bardziej niedoskonała niż sądziliśmy, w przypadku Tytana zupełnie wystarczy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...