Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Hiszpanie stworzyli Terminatora

Rekomendowane odpowiedzi

Hiszpańscy naukowcy stworzyli pierwszy w historii materiał, który samodzielnie, bez żadnej zewnętrznej interwencji, naprawia swoje uszkodzenia. Materiał nazwany - jakże by inaczej - "Terminatorem" nie korzysta z katalizatora. Dotychczas wszystkie samonaprawiające się materiały wymagały obecności katalizatora.

Hiszpanie zapewniają, że swoją niezwykłą hybrydę polimocznika i poliuretanu wyprodukowali za pomocą tanich, łatwo dostępnych technik. Właściwości materiału są naprawdę niezwykłe. Po przecięciu na dwie części i ponownym ściśnięciu materiał potrzebuje zaledwie 2 godzin by naprawić 97% uszkodzeń. Fakt, że hybrydy o bardzo podobnych właściwościach chemicznych i mechanicznych są już szeroko stosowane oznacza, że ten system można szybko i łatwo zaimplementować w rzeczywistych zastosowaniach przemysłowych - stwierdzili autorzy wynalazku.

 

 

  • Pozytyw (+1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Działa to zapewne na zasadzie dyfuzji i autokatalizy. Trzeba przyznać, że wygląda to niesamowicie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niech dodadzą do tego pamięć kształtu oraz różne poziomy twardości polimeru, to będzie coś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Droga kopalniawiedzy, czy ja tu przyszedłem poczytać artykuły z nagłówkami "Hiszpanie stworzyli Terminatora" wyjętymi z WP, Onetu, Fakt-u ? Swoją drogą ciekawe czy terminator wybił już waszą redakcję (jeśli tak to się nie odezwiecie już niestety)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dajemy się Terminatorom. A tytuł ma zachęcić do przeczytania. No i nie wprowadza w błąd, prawda? Bo sami nazwali to coś Terminatorem. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja niedawno sobie kupiłem samogojącą podkładkę do cięcia. Nie wiem ile w tym samogojeniu chwytów marketingowych, ale jak na razie po cięciu zostają tylko lekkie przebarwienia, a powierzchnia jest ciągle gładka. No i skoro przed Hiszpanami czegoś takiego nie było, to co ja kupiłem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obaczym po wielokrotnym przeciananiu i sklejaniu. Jak jest jakiś katalizator to może w końcu się zużyć. Hiszpańskie cuś, jak rozumiem, będzie zawsze się zlepiało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Katalizator, ze swojej definicji, nie zużywa się w trakcie reakcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Rich4rd: zużyć w znaczeniu wyczerpać. Kilka lat temu pisaliśmy o materiale, który miał katalizator w mikrokanalikach. Po uszkodzeniu materiału katalizator wyciekał do uszkodzenia i szczelina się łatała. Ale kiedyś w końcu ten katalizator z mikrokanalików się zużywał i koniec naprawiania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powstawanie widocznych przebarwienia po każdym zarysowaniu sugeruje, że w tej desce zastosowano właśnie te mikrokanaliki z katalizatorem.

Brak katalizatora oznacza zmianę koloru :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...