Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Pierwszy 64-bitowy smartfon dla mas

Recommended Posts

Apple zaprezentowało pierwszy na masowym rynku smartfon z 64-bitowym procesorem. iPhone 5S to jedna z niewielu niespodzianek koncernu z Cupertino. Zwykle firma pokazywała kilka różnych interesujących produktów. Tym razem, wbrew oczekiwaniom fanów, nie zobaczyliśmy ani nowych komputerów, ani zegarka iWatch czy nowych iPadów.

Firma oznajmiła, że przestaje produkować iPhone'a 5, a w jego miejsce zaprezentowała iPhone'a 5C oraz iPhone'a 5S z 64-bitowym układem Apple7 i czytnikiem linii papilarnych Touch ID. Pecetom przejście z 32 na 64 bity zajęło całe lata. My robimy to w jeden dzień, dzięki zmianom w sprzęcie i aplikacjach - powiedział Phil Schiller odpowiedzialny za marketing Apple'a.

Oparty na platformie ARM Apple7 korzysta z koprocesora graficznego M7, a system iOS7 został przystosowany do obsługi 64-bitowych procesorów. Wszystkie wbudowane aplikacje zostały odpowiednio zmienione. System jest kompatybilny z aplikacjami 32-bitowymi, zatem użytkownicy nie powinni mieć najmniejszych problemów z zainstalowaniem starszego oprogramowania.

Koncern twierdzi, że na pojedynczym ładowaniu baterii iPhone'a 5S można przez 10 godzin korzystać z łączności 3G, 4G lub Wi-Fi.  W trybie oczekiwania bateria może pracować przez 250 godzin. Smartfon został wyposażony też w 8-megapikselowy aparat fotograficzny zdolny do wykonywania zdjęć z prędkością 10 klatek na sekundę oraz w lampę błyskową. Aparat nagrywa też klipy wideo o rozdzielczości 1080p z prędkością 30 klatek na sekundę.

Wspomniany już czytnik Touch ID ma służyć zarówno do odblokowywania urządzenia, jak i do uwierzytelniania zakupów. Tim Cook, dyrektor wykonawczy Apple'a zapewnił, że dane o odciskach palców użytkowników nie będą przechowywane w chmurze. Firma chce w ten sposób zabezpieczyć swoich użytkowników przed rządową inwigilacją.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Pecetom przejście z 32 na 64 bity zajęło całe lata. My robimy to w jeden dzień [...]"

Tak, jasne. Czemu więc nie zrobili tego 10 lat temu, tylko dopiero teraz? Skoro im to tak łatwo idzie, to może niech od razu przejdą na procesory 128-bitowe, no bo czemu nie! Może jeszcze Apple zacznie lansować 64-bitowe procesory jako jakąś swoją innowację? Apple to przecież mistrz we wciskaniu ludziom kitu.

  • Upvote (+1) 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ile ma RAM ten cud techniki ze wymaga 64bit? Bo zawsze wydawalo mi sie ze glowna zaleta 64bit byla mozliwosc adresowania wiecej niz 4GB?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzikoo poczytaj sobie o różnicach w architekturze procesorów 32 i 64-bit. Możliwość adresowania więcej niż 4GB RAM to niejako "efekt uboczny" architektury 64-bit, a nie cel projektowania tych procesorów. Ogólnie rzecz ujmując procesory 64-bitowe zostały zaprojektowane dlatego, że używają rejestrów o wielkości 64-bitów (8 bajtów) do przeprowadzania obliczeń, znaczy to mniej więcej tyle, że przetwarzają słowa o wielkości 8-bajtów na raz (np. w jednym cyklu zegara), 32-bitowe tylko 4-bajty na raz.

Projektowane były już procesory o architekturze 128-bitowej, a nawet 256 i 512-bitowej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No chyba raczej główną zaletą 64 bitów jest zwiększenie mocy logicznej procesora poprzez podwojenie słowa w pojedynczym cyklu zegara. A ponadto nie wszystkie zastosowania wymagają krociowych ilości RAM'u no chyba że jednak musi być ta piękna tapeta 10-cio gigową wrzuconą na pulpit to wtedy taaak ... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Określenie "tani" i "drogi" iPhone uknuli dziennikarze a nie Apple. To są po prostu dwa podobne sprzętowo i systemowo ale troszkę inne jeśli chodzi o wzornictwo telefony dla różnych grup docelowych, ot co.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...