Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Mózgowa identyfikacja

Recommended Posts

Jednorazowe systemy identyfikacji, np. hasła czy skanowanie tęczówki, sprawdzają się jako metody zabezpieczania dostępu do budynku czy witryny WWW, jednak w niektórych okolicznościach, np. podczas przewożenia cennych dóbr albo w taksówkach/środkach transportu miejskiego, lepsze byłyby metody bazujące na stałym monitoringu biometrycznym. Wg zespołu Isao Nakanishiego z Uniwersytetu w Tottori, w tej roli sprawdziłyby się miniskanery fal mózgowych kierowcy.

Japończycy wyjaśniają, że w konwencjonalnych systemach biometrycznych identyfikacja jest jednorazowa. Jeśli jednak oszust zastąpi uwierzytelnionego użytkownika, urządzenie nie ma jak stwierdzić, że osoba prowadząca w danym momencie auto nie jest np. prawowitym właścicielem. Systemy bazujące na powtarzanym wpisywaniu hasła czy skanowaniu tęczówki nie byłyby bezpieczne, stąd potrzeba opracowania innego rozwiązania.

Pomiar fal mózgowych - np. za pomocą nakrycia głowy z wbudowanymi czujnikami - to idealny sposób, bo oszust nie byłby w stanie podrobić "neurosygnatury" właściciela/osoby uprawnionej. Gdyby pomiar wskazał na niewłaściwy wzorzec fal, pojazd zostałby bezpiecznie unieruchomiony.

System zespołu z Tottori przetwarza fale mózgowe z pasma alfa-beta EEG i porównuje je do preprogramowanej próbki (zazwyczaj uzyskuje się ją w czasie, gdy kierowca wykonuje typowe czynności związane z prowadzeniem samochodu). Japończycy podkreślają, że potencjalnie taka metoda uniemożliwiłaby uruchomienie silnika w sytuacji, gdyby kierowca był zbyt zmęczony albo odurzony alkoholem czy narkotykami.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale nie napisali, jak poradzili sobie z impedancją.

Bez pasty ściernej i spirytusu nie sposób (nawet przy świeżo umytych włosach) uzyskać dobre parametry zapisu EEG. Nie wspominam już soli fizjologicznej lub żelu przewodzącym.

Biorąc zaś pod uwagę osoby łyse, dodatkowo jeszcze z nakryciem głowy (z nich idą przecież odprowadzenia) elektrody będą "pływały" chyba?

No i ciekawi mnie sam montaż "kapelusza"- o chyba uniwersalnym rozmiarze (rozciągliwy?), bo rozumiem, że odprowadzenia będą czołowe (pasmo beta) i potyliczne (pasmo alfa)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...