Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Szturchaniec Pawłowa - sposób na uzależnienie od Facebooka?

Recommended Posts

Dwaj doktoranci z MIT-u, Robert R. Morris i Dan McDuff, opracowali porażające prądem urządzenie, które ma "wyleczyć" ludzi z uzależnienia od serwisów społecznościowych. Szturchaniec Pawłowa (Pavlov Poke), bo o nim mowa, wymierza karę za pośrednictwem umieszczonych na podkładce pod nadgarstki metalowych przewodzących pasków (elektrod).

Po paru ekspozycjach automatyczne zachowania prawie zniknęły. Nadal odwiedzałem witrynę, ale nie ściągał mnie tam tajemniczy [...] przymus - twierdzi Morris, dodając, że choć bez wątpienia skuteczne, urządzenie "miało raczej być prowokacyjnym projektem artystycznym, a nie usankcjonowaną interwencją behawioralną".

Amerykanie uważają, że dyskusja na ten temat jest potrzebna, bo niedawne badania psychologów z Uniwersytetu Chicagowskiego zasugerowały, że Facebook i Twitter są bardziej uzależniające do papierosów i alkoholu. Inny zespół wykazał, że bazując na intensywności wykorzystania Facebooka przez młodych dorosłych, można przewidzieć spadek subiektywnego dobrostanu.

Morris i McDuff dodają, że gdyby porażania prądem na kogoś nie działały, wymyślili jeszcze 2. opcję. Jeśli przekroczysz swój facebookowy limit, nasz kod automatycznie zamieszcza post z ofertą pracy w serwisie Mechanical Turk Amazona. Praca jest prosta - wynajęta osoba dzwoni pod twój numer i wrzeszczy na ciebie, odczytując napisany wcześniej upokarzający tekst [...].

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...