Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Największa grabież artefaktów w historii Egiptu

Recommended Posts

W Mallawi National Museum w Al-Minja doszło do zuchwałej kradzieży - zrabowano ponad 1000 artefaktów. Zniknęły m.in. rzeźba córki faraona Echnatona, ceramika czy figurki zwierząt poświęconych Thotowi.

Do włamania doszło 13 lub 14 sierpnia. Po pierwszej akcji rabunek i niszczenie kontynuowano przez parę dni. Z doniesień medialnych wynika, że młodzież paliła i dewastowała mumie oraz rozbijała wapienne posągi, które pozostawiono, bo były zbyt ciężkie.

Uzbrojeni bandyci zabili biletera. Miejscowy urzędnik ds. bezpieczeństwa i archeolog Monica Hanna ocalili ok. 40 pozostawionych artefaktów, m.in. 5 sarkofagów i 2 mumie. Zebrali też tysiące odłamków, których składanie zajmie naukowcom wiele, wiele lat.

Kiedy Hanna poprosiła uzbrojonych nastolatków, by przestali niszczyć ocalałe obiekty, ci odparli, że odpłacają się w ten sposób rządowi za zabijanie ludzi w Kairze. Powiedziałam im, że to własność Egipcjan [...].

W pewnym momencie grupa uzbrojonych mężczyzn otworzyła ogień, by zmusić dzielną parę do wycofania się. Hanna uważa, że to dowódcy chłopców, którzy doszczętnie spalili jedną i nadpalili drugą mumię. Pracując, pochylaliśmy głowy [...].

Egypt Heritage Task Force, grupa egipskich archeologów, która wykorzystuje media społecznościowe, by zwiększyć świadomość nielegalnych wykopalisk i grabieży, twierdzi, że z Mallawi National Museum zabrano 1050 artefaktów.

Ahmed Sharaf, szef działu muzealnictwa przy Ministerstwie Starożytności, ujawnił, że zwrócono 2 rzeźby. Policja i urzędnicy podkreślają, że za zwrot skradzionego mienia nie będzie się aresztować ani karać grzywną, wręcz przeciwnie - oddając artefakty, można liczyć na niewielkie wynagrodzenie. O ile Sharaf obwinia za zajścia Bractwo Muzułmańskie, o tyle Hanna uważa, że stoją za tym uzbrojone gangi złodziei, które wykorzystały okres bezprawia.

Grabieże miały też miejsce podczas arabskiej wiosny ludów w 2011 r. Z Muzeum Egipskiego w Kairze skradziono wtedy ponad 50 artefaktów. Sharaf twierdzi, że odzyskano ok. połowy.

Zdjęcia obiektów, które zabrano z Mallawi National Museum, opublikowano na Facebooku.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Coraz więcej literówek na kopalni...przeczytajcie proszę tekst zanim opublikujecie, aż tak dużo ich znowu nie ma...ostatnie słowo, "...odzyskano około połowĘ"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...