Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Grafen zwiększa wytrzymałość metali

Recommended Posts

Wśród wielu niezwykłych właściwości grafenu jest jego olbrzymia wytrzymałość na rozciąganie. Wynosi ona 130 gigapaskali, co oznacza, że jest 200-krotnie wyższa niż w przypadku stali. Naukowcy z Koreańskiego Zaawansowanego Instytutu Nauki i Technologii (KAIST) wykorzystali wytrzymałość grafenu w praktyce, wykorzystując go w kompozycie zawierającym miedź i nikiel. Koreańczykom udała się rzecz niezwykła. Okazało się bowiem, że grafen aż 500-krotnie zwiększył wytrzymałość miedzi i 180-krotnie poprawił wytrzymałość niklu. Wcześniej żadnemu zespołu naukowemu, który tworzył kompozyty grafenu i metalu, nie udało się osiągnąć zwiększonej wytrzymałości tego ostatniego.

Koreańczycy poinformowali, że podczas produkcji kompozytu wykorzystali technikę osadzania z fazy gazowej (CVD), dzięki której na warstwę metalu, stworzoną tą samą techniką, nałożyli grafen, a na tym umieścili - również za pomocą CVD - kolejną warstwę metalu.

Uzyskaliśmy zdumiewające wyniki, gdyż grafen, stanowiący 0,00004% wagi kompozytu zwiększył jego wytrzymałość setki razy. Opracowana technologia może pozwolić, po dostosowaniu jej do obecnych technik masowej produkcji, na wytwarzanie lekkich, niezwykle wytrzymałych części na potrzeby przemysłu samochodowego i lotniczego - mówi profesor Seung Min Han. Nowe kompozyty mogą też zostac wykorzystane do tworzenia większych struktur, takich jak np. osłony reaktorów atomowych.

Share this post


Link to post
Share on other sites
i taka sklejka z kilkunastu warstw jakw mieczu samurajskim, który mógłby być teraz grubości kartki...

Dobrze by wyglądał taki gibający miecz :E

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dobrze by wyglądał taki gibający miecz :E

Ale w nim właśnie najlepsze byłoby to, że byłby grubości kartki, ale by się nie gibał. A gdyby tak jeszcze udało się zrobić, żeby krawędź ostrza była jednocześnie krawędzią warstwy grafenu... Brrr!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chyba by się gibał, wszystkie nawet kilkaset procent "mocniejsze" od zwykłych, stale stopowe mają moduł Younga lepszy ledwie o kilka procent.

A skoro grafen jest bardzo rozciągliwy więc nie sądzę by tu cokolwiek poprawił.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...