Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

XVII-wieczny kalkulator na sprzedaż

Rekomendowane odpowiedzi

Dziesiątego października w londyńskim domu aukcyjnym Christie's odbędzie się licytacja unikatowej XVII-wiecznej maszyny liczącej. Uważa się, że w 1673 r. wyprodukował ją René Grillet, mechanik i zegarmistrz Ludwika XIV. Specjaliści szacują, że za rarytas trzeba będzie zapłacić nawet 100 tys. funtów.

Skrzynię o szerokości 14,5 i długości 32,5 cm wykonano z orzecha włoskiego. Na wewnętrznej stronie jej górnego wieka umieszczono 24 tarcze (po 8 w rzędzie). W dolnej części znajdują się obracające się cylindry z tabelami logarytmicznymi. Tarcze są zbudowane z mocowanych koncentrycznie kręgów.

Mechaniczne kalkulatory konstruowano, począwszy od lat 40. XVII w., ale były one nieporęcznymi, dużymi obiektami z mosiądzu. Ta bazująca na logarytmie neperowskim leciutka maszyna była jednym z pierwszych rozwiązań przenośnych - podkreśla odpowiedzialny za odbywającą się co 2 lata tematyczną aukcję James Hyslop.

Pascalina Blaise'a Pascala z ok. 1645 r. umożliwiała tylko dodawanie i odejmowanie, zaś maszyna opisywana przez przedstawiciela domu aukcyjnego potrafiła jeszcze mnożyć i dzielić. Podobno Grillet chwalił się nią w latach 70. i 80. XVII w. na targach w Paryżu i Holandii.

Poza okazem przeznaczonym na sprzedaż wiadomo jeszcze o 3 innych ocalałych egzemplarzach tego projektu: 2 znajdują się w Musée des Arts et Métiers, trzeci w zbiorach IBM w Nowym Jorku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...