Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Czternastowieczny pierścień truciciela z Bułgarii

Rekomendowane odpowiedzi

Archeolodzy prowadzący wykopaliska w średniowiecznej twierdzy z Przylądku Kaliakra odkryli dobrze zachowany pierścień truciciela. Jak ujawnia Boni Petunova, dyrektor Narodowego Instytutu i Muzeum Archeologii w Sofii, to pierwsze takie znalezisko nie tylko w tym rejonie, ale i w całej Bułgarii.

Pierścień wykonano z brązu. Do górnej części obrączki przymocowano mały pojemnik. Petrunova podkreśla, że biżuteria była przeznaczona dla mężczyzny i wkładano ją prawdopodobnie na mały palec prawej ręki.

Dziurka była umieszczona z boku w taki sposób, by dało się ją zatkać palcem i przy nadarzającej się okazji szybko wkropić truciznę do wina czy posiłku przeciwnika. Oczywiście pierścienia nie nosiło się stale, tylko wkładało, gdy zachodziła taka potrzeba.

Trucizna pochodziła najprawdopodobniej z Hiszpanii lub z Włoch. Bardzo możliwe, że pierścień był wykorzystywany w konflikcie między Dobroticą a jego synem Iwanką (Dobrotica rządził obszarami od Morza Czarnego do pasma Starej Płaniny i twierdzy Emona; od jego imienia Turcy nazwali je Dobrudżą). Petrunova zaznacza, że jego istnieniem i wykorzystaniem dałoby się wyjaśnić wiele zgonów w kręgu bliskim Dobroticy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mamy kolejny przykład na to, jak to władza i pieniądze deprawują. Tak było w przeszłości, tak jest obecnie i raczej nic w tym względzie się nie zmieni...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...