Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Dron kontra ptaki

Rekomendowane odpowiedzi

By przepędzić m.in. bernikle kanadyjskie (Branta canadensis), które zanieczyszczają wodę w rzece Ottawa, władze stolicy Kanady korzystają z drona.

Od początku sierpnia codziennie w okolicach Wyspy Petrie'ego lata przystosowany do straszenia ptaków heksakopter. To naprawdę skuteczne - twierdzi radny Bob Monette. Dzięki dronowi liczba bernikli wokół pomnika przyrody spadła z ok. 140 do zaledwie 15-20.

Wcześniej korzystano np. z pomocy wytrenowanych psów, hałasowano i rozpylano śmierdzące substancje, ale żaden ze sposobów się nie sprawdził. Po co w ogóle "walczyć" z ptakami? Odchody podnoszą poziom pałeczek okrężnicy (E. coli) w wodzie, przez co w zeszłym roku plaża z Wyspy Petrie'ego została na 2 tyg. zamknięta.

Właściciel urządzenia Steve Wambolt wyjaśnia, że rozmawiał z Monette'em o fotografii lotniczej, gdy ten zapytał o inne zastosowania jego sprzętu. Wcześniej nie wiedziałem nic o berniklach, teraz jestem ekspertem - podkreśla były pracownik branży IT. Wiadomo np., że nie lubią 3 kolorów - czarnego, srebrnego i pomarańczowego - bo kojarzą im się one z drapieżnikami bądź kamizelkami myśliwych.

Przeprojektowując heksakopter, Wambolt korzystał głównie ze wskazówek znalezionych w Sieci. Inżynier usunął kamery i dodał głośniki, przez które odtwarzane są dźwięki drapieżników.

Heksakopter wpływa podobno także na mewy. Ponieważ są one trochę odważniejsze, by trzymać je na odległość, trzeba stosować niemal ciągłe zastraszanie. Celem Wambolta jest przekonanie ptaków, że Wyspa Petrie'ego to nieprzyjemne miejsce. Zamiast czekać, aż wylądują na plaży i wtedy zaczynać ściganie, staramy się tam być przed nimi. Dwaj współpracownicy Wambolta obsługują zdalnie sterowane auta. Codzienne odstraszanie trwa w sumie 6 godzin i zaczyna się ok. 4. Po mniej więcej 3-godzinnym rannym wstępie następuje przerwa na podładowanie akumulatorów itp. Popołudniowe lub nocne sesje są krótsze.

Koszt realizacji trzymiesięcznego programu to 30 tys. dol. Ponieważ zakłóca się także spokój chronionych gatunków ptaków, należało uzyskać stosowne pozwolenie urzędu ochrony dzikiej przyrody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każda droga jest dobra do osiągnięcia celu, ale trzeba się liczyć z tym, że po jakimś czasie ptactwo przyzwyczai się do "straszącego" drona i nie będzie zwracać na niego większej uwagi...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo... Przejdzie to kontrataku i go zniszczy B)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko czekać aż zaczną z tego korzystać na lotniskach...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...