Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Co czczono w najstarszej świątyni świata?

Recommended Posts

Giulio Magli z Politechniki w Mediolanie uważa, że najstarsza znana nam świątynia świata - turecka Göbekli Tepe - była miejscem kultu Syriusza. Ten najjaśnieszy, po Księżycu, Wenus i Jowiszu, obiekt nocnego nieba, pojawił się na nieboskłonie mniej więcej w czasie, w którym powstała świątynia.

Göbekli Tepe liczy sobie około 11 000 lat. Jak wiemy, oś Ziemi zmienia się w czasie, co powoduje, że niebo nie wygląda zawsze tak samo. Gdy oś zmieni położenie część gwiazd skryje się za horyzontem i ludzie zobaczą je ponownie wiele tysięcy lat później.

Magli, próbując rozwiązać zagadkę tureckiej świątyni, przeprowadził symulacje nieba z okresu, kiedy powstawała. Wykazały one, że Syriusz, który jest obecnie widoczny niemal na całej kuli ziemskiej, około roku 9300 p.n.e. po raz pierwszy pojawił sie oczom ludzi zamieszkujących tereny w pobliżu Göbekli Tepe. Stąd ekspert wysnuł wniosek, że świątynia powstała, by uczcić narodziny Syriusza i obserwować jego wędrówkę po niebie.

Göbekli Tepe składa się z co najmniej 20 kamiennych kręgów, dotychczas jednal odsłonięto kilka z nich. Każdy krąg jest otoczonym pierścieniem dużych kamiennych słupów w kształcie litery T, z których każdy został ozdobiony wizerunkiem dziekiego zwierzęcia. W środku każdego z pierścieni stoją dwa megality.

Magli, wykorzystując mapy Göbekli Tepe i zdjęcia satelitarne okolicy wyrysował teoretyczną linię biegnącą od obserwatora, pomiędzy megalitami do Syriusza. Okazało się, że trzy z odkopanych pierścieni pozwoliłyby obserwatorowi określić pozycję Syriusza w latach 9100, 8750 i 9300. Naukowiec podkreśla, że uzyskane przez niego wyniki są wstępne. Ma zamiar przeprowadzić dokładniejsze obserwacja i badania za pomocą teodolitu. Ponadto, przypomina że nieznana jest kolejność budowy poszczególnych pierścieni, trudno zatem powiedzieć, czy rzeczywiście "podążały" one za Syriuszem.

Jens Notroff z Niemieckiego Instytutu Archeologicznego przypomina, że wciąż trwają dyskusje, czy Göbekli Tepe była zadaszona czy też nie. Jeśli dalsze wykopaliska dowiodą, że świątynia miała dach, teorie o wykorzystywaniu jej w roli obserwatorium będą trudne do utrzymania.

Przed dwoma laty opisywaliśmy zupełnie inną teorię dotyczącą Göbekli Tepe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...