Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Tesla na najlepszej drodze do przejścia do historii

Recommended Posts

Firma Tesla Motors, producent samochodów elektrycznych, ogłosiła zaskakująco dobre wyniki finansowe za ostatni kwartał. Jest teraz na najlepszej drodze, by stać się pierwszą od lat 20. ubiegłego wieku firmą, która powstała i utrzymała się na rynku motoryzacyjnym w USA.

Warto przypomnieć, że w I kwartale 2013 roku Tesla niespodziewanie poinformowała o odnotowaniu zysku, a jej sukces jest tym większy, że spłaciła olbrzymią rządową pożyczkę na wiele lat przed terminem.

Tym razem firma doniosła o większej sprzedaży niż zakładano, zwiększonych przychodach i... stracie netto. Jednak strata była spowodowana jednorazowymi wydarzeniami, takimi jak m.in. wypłata dywidendy. Tesla poinformowała o stracie netto w wysokości 30,5 miliona dolarów (0,26 USD na akcję). W analogicznym okresie 2012 roku strata wynosiła 105,6 miliona USD (1 USD/akcja). Jednak po uwzględnieniu wspomnianych wcześniej jednorazowych wydarzeń firma odnotowała zysk z wysokości 0,22 USD na akcję. To olbrzymi postęp w porównaniu z II kwartałem 2012, kiedy to - po uwzględnieniu nadzwyczajnych wydarzeń - Tesla donosiła o stracie rzędu 0,89 USD na akcję.

Skokowo zwiększyły się przychody firmy, które osiągnęły poziom 405,1 miliona USD, podczas gdy przed rokiem wynosiły one 26,7 miliona dolarów. Dla porównania, przychody takich gigantów jak GM czy Ford wyniosły około 40 miliardów dolarów. Marża brutto Tesla Motors zwiększyła się z 17,9 do 24,8 procent. Wydatki operacyjne zwiększyły się o 1,2%, do 112,3 miliona dolarów.

Tesla poinformowała, że w II kwartale bieżącego roku klienci kupili 5150 sztuk Model S, podczas gdy prognozowano sprzedaż na poziomie nieco ponad 4500 sztuk. Firma zwiększyła tygodniową produkcję samochodów z 400 do 500 sztuk. Wszystko wskazuje na to, że do końca bieżącego roku przedsiębiorstwo sprzeda około 21 000 sztuk Model S.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...