Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Kostiumy antyrekinowe

Rekomendowane odpowiedzi

Przedstawiciele firmy Shark Attack Mitigation Systems (SAMS) nawiązali współpracę z Shaunem Collinem oraz Nathanem Hartem z Uniwersytetu Zachodniej Australii (UWA), by stworzyć stroje do pływania, które zapobiegają atakom rekinów.

W końcowej fazie polowania rekiny polegają na wzroku, dlatego oba projekty oddziałują na ten właśnie zmysł. Cryptic Pattern, linia dla nurków i pływaków, pozwala wtopić się w tło. Dzięki niej ludzie stają się dla myśliwych niewidzialni (trudno się temu dziwić, bo materiał wygląda jak woda z nieregularnymi plamami światła). Warning Pattern to pasiasty (czarno-biały) wzór dla surferów. Ma zniechęcać rekiny, naśladując ostrzegawcze komunikaty ryb. Trzeba przyznać, że to o wiele lepsze rozwiązania niż stroje z lat 70. ubiegłego wieku, które wzorowano na kolczudze. W przeszłości proponowano również kostiumy elektryczne czy system nazywany Tarczą (Anty)rekinową (w tym ostatnim chodziło o zakłócanie zmysłu elektrorecepcji drapieżników).

Analizując widzenie rekinów, zespół z Instytutu Oceanów UWA brał pod uwagę nie tylko zachowanie, ale i anatomię oka oraz biologię molekularną siatkówki kilku dużych gatunków. W ten sposób stwierdzono, co przykuwa wzrok tych ryb, a co nie zostanie zauważone. Naukowcy wzięli pod uwagę 3 scenariusze: 1) pływanie/surfowanie na powierzchni, 2) nurkowanie na głębokości 5 m w 10-m kolumnie wody i 3) nurkowanie na głębokości 15 m w 25-m kolumnie wody. Eksperymenty prowadzono w Morzu Śródziemnym i wodach subtropikalnych. Dla każdej lokalizacji wygenerowano optymalne spektra współczynnika odbicia dla różnych kątów spoglądania, pór dnia i pór roku. Poza tym Australijczycy określili, jak rozmieścić kontrastujące pasy i jaką powinny one mieć szerokość, by zaburzyć postrzeganie rozmiarów i kształtu celu w rozmaitych warunkach oświetleniowych.

Projektanci podkreślają, że zastosowane wzory to nie tyle gwarancja bezpieczeństwa, co szansa na wywołanie u rekinów stanu chwilowego zawahania. Wykorzystując cenne sekundy, człowiek może próbować ucieczki. W przyszłości SAMS chciałaby wykorzystać technologię na sprzęcie sportowym, np. deskach surfingowych czy kajakach.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, pomysł ciekawy, ale nie za bardzo wyobrażam sobie całe wybrzeże surferów/nurków w identycznych strojach... no i paski wychodzą już chyba z mody? :)

Coś mi się wydaje, że "aktywna obrona", typu jakiś nadajnik/odstraszacz w formie zegarka/opaski byłby chyba praktyczniejszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrych kilka late temu słyszczałem o strojach na wzór os żółto-czarne, ciekaw jestem ich skuteczności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...