Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Zdobyto dowód rzeczowy - tyranozaur aktywnie polował

Rekomendowane odpowiedzi

Amerykańscy paleontolodzy odkryli koronę zęba tyranozaura, tkwiącą w kręgu ogonowym hadrozaura. Ponieważ wokół doszło do wzrostu kości, drapieżnik tylko ugryzł ofiarę, której ostatecznie udało się ujść z życiem.

Zlane pourazowo 2 kręgi z częściowo otoczonym zębem znaleziono w osadach formacji Hell Creek w 2010 r., lecz artykuł na ich temat ukazał się w PNAS dopiero ostatnio. Zespół Davida A. Burnhama podkreśla, że dotąd z braku fizycznych dowodów dyskusje na temat strategii pokarmowych tyranozaura pozostawały nierozstrzygnięte (spierano się o to, czy Tyrannosaurus rex polował aktywnie, czy był raczej padlinożercą). Ślady nakłuć na domniemanych ofiarach trudno było przypisać konkretnemu gatunkowi teropoda, poza tym badacze nie potrafili odróżnić uszkodzeń pośmiertnych od tych, do których doszło za życia zwierzęcia.

Uwzględniwszy cechy anatomiczne kręgów, naukowcy stwierdzili, że niedoszłą ofiarą tyranozaura był najprawdopodobniej Edmontosaurus annectens.

Naukowcy zbadali swoją "zdobycz" za pomocą tomografu komputerowego. Wzrost kości, do którego doszło po ataku, doprowadził do zlania kręgów. Nie wiadomo, ile to trwało, ale w oparciu o przeskalowane wyliczenia dla współczesnych gadów stwierdzono, że zapewne parę lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa teza z tą rzekomą padlinożernością Tyranozaura. Kiedyś interesowałem się tym tematem, ale w literaturze nie spotkałem się z tego typu twierdzeniem (czyżbym za płytko "kopał"?) jakoby prowadził tego typu tryb życia. Z tego co wiem od zawsze wśród paleontologów uchodził za drapieżnika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...