Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Udane testy pocisku-sondy kosmicznej

Recommended Posts

Brytyjscy inżynierowie poinformowali o udanym teście kosmicznej sondy penetrującej. Urządzenie ma kształt pocisku i będzie wystrzeliwane w kierunku badanego obiektu, penetrując go na głębokość do 3 metrów. Zainstalowane w nim czujniki mają zbierać dane i przesyłać je do bazy. Podczas testu sondę wystrzelono w kierunku 10-tonowej bryły lodu. Sonda uderzyła w nią z prędkością około 340 m/s. Pomimo potężnego uderzenia, instrumenty wewnątrz sondy pozostały nietknięte i pracowały bez zakłóceń.

Głównym zadaniem sondy będzie poszukiwanie życia na planetach i księżycach Układu Słonecznego. Niewykluczone, że zostanie ona użyta na książycu Jowisza, Europie. Uczeni sądzą, że pod jego lodem znajduje się ocean.

Wyposażona w silnik sonda prawdopodobnie trafiałaby w przestrzeń kosmiczną na pokładzie satelity. W odpowiednim momencie byłaby wystrzeliwana i kierowana w stronę celu. W jego pobliżu silnik byłby odrzucany, a sonda swobodnie spadałaby na powierzchnię planety lub księżyca, wbijała się w nią i przekazywała dane do satelity, a ten wysyłałby je na Ziemię.

Inżynierom udało się zaprojektować specjalne systemy amortyzacyjne, dzięki czemu, pomimo przeciążeniom sięgającym 24 000 G, urządzenia testowej sondy nie uległy uszkodzeniu. Niewukluczone, że sonda zostanie w przyszłości wyposażona w wiertło, dzięki czemu zwiększy się zakres prowadzonych przez nią badań.

Badania nad sondą finansuje Europejska Agencja Kosmiczna. Decyzja, czy urządzenie zostanie kiedykolwiek wykorzystane, jeszcze nie zapadła. Pracujący nad nim specjaliści mówią, że w ciągu dekady przygotują urządzenie gotowe do misji w przestrzeni kosmicznej.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Z tego co wiem, takie testy robiono już z księżycem. Podobno by potwierdzić obecność wody.

 

Tak, masz rację. Chodzi m.in. o sondy Lunar Prospector oraz LCROSS, które miały właśnie potwierdzić obecność lodu wodnego (naniesionego podobno przez komety). Dla zainteresowanych tematem podaję ciekawe linki:

 

http://www.kosmonauta.net/pl/menu-bezzalogowe/menu-artykuly-bezzalogowe/ukad-soneczny/743-2009-09-12-cabeus-a-lcross.html

 

http://www.kosmonauta.net/pl/astronomia/menu-artykuly-astronomia/uklad-sloneczny/1806-geologiczna-mapa-ksiycowego-basenu-schroedinger-.html

 

http://www.kosmonauta.net/pl/menu-bezzalogowe/menu-artykuly-bezzalogowe/ukad-soneczny/796-2009-10-09-lcross.html

 

http://www.kosmonauta.net/pl/menu-bezzalogowe/menu-artykuly-bezzalogowe/ukad-soneczny/1985-2010-10-22-lcross.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

@WormFrizzer:

to dwie różne rzeczy. Wcześniej rozbijano sondy i obserwowano, co zostało wyrzucone w powietrze. Tutaj mamy sondę, która wbije się w powierzchnię i ją sama zbada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...