Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Komputer prawie jak 4-latek

Rekomendowane odpowiedzi

ConceptNet 4, system sztucznej inteligencji opracowany na MIT, został poddany standardowemu testowi na inteligencję. Naukowcy z University of Chicago sprawdzili, jak radzi sobie on z testem WPPSI, przeznaczonym do badania dzieci w wieku 2,5 do nieco ponad 7 lat. Test wykazał, że system dorównuje możliwościom intelektualnym 4-letniego dziecka. Jednak uzyskiwał bardzo nierówne wyniki. Jeśli takie wyniki otrzymalibyśmy u dziecka, to byłaby wskazówka, że dzieje się coś złego - mówi profesor Robert Sloan. Uczony poinformował, że ConceptNet 4 bardzo dobrze spisał się w teście słownikowym oraz w teście na rozpoznawanie podobieństw. Słabo poradził sobie jednak z jednym z największych wyzwań stojących przed systemami sztucznej inteligencji. Wypadł znacznie gorzej niż przeciętna w teście zrozumienia. W odpowiedzi na pytanie "dlaczego" - mówi uczony.

Stworzenie programu, który na podstawie prostego odbioru sytuacji jest w stanie wysnuć logiczne wnioski, czyli charakteryzuje się tym, co nazywamy zdrowym rozsądkiem, to jeden z najpoważniejszych problemów. Jak mówi Sloan, trudność w zaimplementowaniu maszynie zdrowego rozsądku polega na tym, że z jednej strony wymaga to wcześniejszego zebrania olbrzymiej liczby faktów z życia, a z drugiej zbioru czegoś, co uczony nazywa "faktami ukrytymi" - informacji tak oczywistych, że nawet nie wiemy, iż je znamy.
Ciągle jeszcze jesteśmy bardzo daleko od opracowania zdroworozsądkowej sztucznej inteligencji, która wykazywałaby zrozumienie otoczenia na poziomie 8-latka - dodaje uczony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oni nie zrobili nawet czegoś na poziomie "półlatka". I to z bardzo prostego powodu - po kilku latach nieprzerwanej pracy ten system będzie taki sam jak jest obecnie. A po kilku latach pracy "system" dziecka bardzo mocno się zmieni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ehh... Przecież wyraźnie porównują komputer do człowieka w konkretnym punkcie rozwoju, bez patrzenia na możliwości dalszego rozwoju...

Zwyczajnie się czepiasz i negujesz osiągnięcia, które potrzebują dużo czasu by uzyskać to co byś chciał (o ile to w ogóle możliwe)

 

Poza tym komputer nie powinien mieć możliwości rozwijania, bo będzie ryzyko, że stracimy nad nim kontrolę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem z cyfrowymi, uczącymi się systemami jest taki, iż jest to sztuczna inteligencja a nie inteligencja.

Symulacja jabłka nigdy nie będzie smakować jak jabłko niezależnie jak skomplikowana będzie.

Takie systemy oparte są na złożonych algorytmach wejścia - wyjścia; system ma ustalone zasady jak reagować na dane wejściowe i generuje jakieś sygnały wyjściowe.

Żeby uzyskać inteligencję godną porównywania ją do człowieka należało by wyhodować jabłko zamiast je symulować.

Do problemu takiego systemu należało by podejść jeszcze raz od podstaw, jednak programiści nie lubią z zasady zmian przyzwyczajeń i schematów ułatwiających programowanie - nie ma się co dziwić wie każdy kto choć trochę programował.

Wizjonerzy mają z kolei zbyt małą wiedzę, żeby taki projekt rozpocząć.

Minie zatem jeszcze wiele lat zanim będziemy mogli swobodnie rozmawiać z komputerem....

 

chyba że ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przecież wyraźnie porównują komputer do człowieka w konkretnym punkcie rozwoju, bez patrzenia na możliwości dalszego rozwoju...

 

Jeśli bez możliwości rozwoju, to raczej nie da się porównać do człowieka. Nawet nie do psa (który bywa porównywany do opóźnionego w rozwoju kilkulatka). Zrobili jakieś nowe Siri i się napinają dla publicity (a może faktycznie chcą to sprzedać właśnie jako następne cudo z tej branży).

 

Natomiast ci, którzy próbują wyprodukować AI od drugiej strony (symulować podstawy i liczyć, że wyjdzie coś sensownego) to trochę poczekają na odpowiednią moc obliczeniową. I bez gwarancji że się kiedykolwiek uda, bo raczej nikt nie będzie w stanie ogarnąć jak to wszystko razem działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że na normalne (czytaj "normalne") komputery stworzenie takiego systemu nie jest możliwe. Natomiast na komputer kwantowy... póki co za mało umiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...