Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Kryształy pamięci

Rekomendowane odpowiedzi

Na University of Southampton doświadczalnie udowodniono możliwość optycznego zapisania danych w 5-wymiarowej strukturze. Opracowana przez Brytyjczyków technologia pozwoli na stworzenie optycznych dysków o pojemności nawet 360 terabajtów, które będą w stanie stabilnie przechowywać dane w temperaturach dochodzących do 1000 stopni Celsjusza, a zapisana informacja przetrwa ponad milion lat.

Dane przechowywane są w samoorganizującej się strukturze, która powstaje w stopionym kwarcu. Informacja jest kodowana w pięciu wymiarach: trzech fizycznych oraz dodatkowych - rozmiarze i orientacji nanostruktury.

Uczeni z Southampton użyli femtosekundowego lasera do zapisania w kwarcu 300-kilobajtowego pliku tekstowego. Plik zapisano w trzech warstwach nanokropek, pomiędzy którymi odległości wynosiły 5 mikrometrów.

Pracujemy nad bardzo bezpieczną i stabilną przenośną pamięcią optyczną wykorzystującą światło. Może ona być niezwykle przydatna organizacjom posiadającym olbrzymie archiwa danych. Obecnie przedsiębiorstwa muszą wykonywać kopie swoich archiwów co 5-10 lat, gdyż dyski twarde mają dość krótki okres życia. Muzea czy archiwa narodowe, które posiadają olbrzymie ilości dokumentów, mogą skorzystać na naszej technologii - mówi Jingyu Zhang, który stoi na czele grupy badawczej.

To niesamowite, gdy pomyśli się, że właśnie zapisaliśmy pierwszy dokument, który prawdopodobnie przetrwa ludzkość. Ta technologia może stać się ostatnim dowodem na istnienie cywilizacji. Nic, czego się nauczyliśmy, nie zostanie zapomniane - stwierdził profesor Peter Kazansky.

Uczeni szukają teraz firm, które chciałyby skomercjalizować ich technologię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde, nie mogę sobie wyobrazić zapisania danych w 5 wymiarowej strukturze, w 4 wymiarowej jeszcze, ale w 5?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kurde, nie mogę sobie wyobrazić zapisania danych w 5 wymiarowej strukturze, w 4 wymiarowej jeszcze, ale w 5?

Widać uznali że skoro w strukturze 3d stworzyli obiekt 2d, to razem mają 5 d. To coś jak z "kolorowymi" telewizorami "obsługującymi" biały, czarny i stany pośrednie czyli szarości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się, że w tym wypadku czwarty wymiar jest związany bodaj z wielkością kropki, a piąty - z jej orientacją. Wymiary nie muszą być przestrzenne (np. może być nim temperatura, gęstość czy co tam sobie wymyślimy).

 

A gdy te cuda rzeczywiście wyprodukują, to po milionie lat z pewnością powstaną prace naukowe o tańcach i rytuałach przesilenia wiosennego w cywilizacji kwarcowych krążków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli wkrótce kupimy dyski SiO2-R 360TB. Czy będą dostępne też dyski SiO2-RW? A może wszystkie będą RW? Jeśli tak, to super, zapiszę na nich wSiO :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Kryształy pamięci...", w którym to ja filmie sci-fi widziałem takie cuda, Supermen? Tak od jakiegoś roku czy dwóch czytając newsy o nowych technologiach ma co chwilę déjà vu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kurde, nie mogę sobie wyobrazić zapisania danych w 5 wymiarowej strukturze, w 4 wymiarowej jeszcze, ale w 5?

 

Jak to było w jakimś kawale: proste - wyobrażasz sobie dane zapisane w n-wymiarowej strukturze, a później przyjmujesz że n=5 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro trwałość tej technologii jest tak duża to może zacząć szukać w jakichś starych kryształach wiadomości od pra-kosmitów, albo choćby naszych dziadków - dinozaurów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
"Kryształy pamięci...", w którym to ja filmie sci-fi widziałem takie cuda, Supermen? Tak od jakiegoś roku czy dwóch czytając newsy o nowych technologiach ma co chwilę déjà vu.

 

Ponoć twórcy krążków roboczo nazwali je kryształami Supermana czy z Kryptonu (na szczęście nie zapamiętałem).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, widzę progres jest :) Może ten przemysł komputerowy tak szybko nie upadnie (jak to niektórzy wieszczą) :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie wspomnieli o prędkości zapisu/odczytu, da radę na tym system postawić? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...