Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Niemożliwe? A jednak...

Recommended Posts

W przestrzeni kosmicznej w chmurach zimnego gazu, gdzie temperatura nie przekracza -210 stopni Celsjusza, zachodzi reakcja, która nie powinna mieć miejsca. Z powodu niskiej temperatury nie ma tam bowiem wystarczającej ilości energii by zmienić wiązania chemiczne. Jednak badania wykazały, że reakcja, w której powstają niedawno odkryte w kosmosie grupy metoksylowe, odbywa się 50-krotnie szybciej niż w temperaturze pokojowej.

Naukowcy przeprowadzili symulację warunków panujących w przestrzeni kosmicznej i odkryli, że reakcja jest możliwa dzięki tunelowaniu. Odpowiedź leży w mechanice kwantowej. Reakcje chemiczne spowalniają wraz ze spadkiem temperatury, gdyż spada ilość dostępnej energii potrzebnej do przekroczenia 'bariery reakcji'. Jednak z praw mechaniki kwantowej wiemy, że problem ten można ominąć i przejść przez barierę zamiast przeskakiwać nad nią. To właśnie jest "tunelowanie kwantowe" - wyjaśnia Dwayne Heard z University of Leeds.

Zjawisko tunelowania kwantowego trwa niezwykle krótko, tak krótko, iż bardzo trudno jest je wykorzystać w reakcjach chemicznych. Jednak tutaj z pomocą może przyjść niezwykle niska temperatura panująca w kosmosie. Dzięki niej wydłuża się czas istnienia nietrwałych molekuł, co może sprzyjać zajściu reakcji. Uważamy, że w pierwszej fazie reakcji powstają formy przejściowe, które dzięki wyjątkowo niskim temperaturom istnieją wystarczająco długo by tunelowanie kwantowe miało miejsce - wyjaśnia Heard.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eee, ale o co chodzi? Tekst brzmi jak wyrwane dwa akapity z większej całości. Jaka reakcja, z czym, jaki produkt itd. Poza tym:

Reakcje chemiczne spowalniają wraz ze spadkiem temperatury, gdyż spada ilość energii potrzebnej do przekroczenia 'bariery reakcji'.

To chyba chodzi o ilość dostępnej energii, a nie tej potrzebnej. Gdyby było jak w cytowanym zdaniu, to faktycznie reakcje by przyspieszały wraz ze spadkiem temperatury, ale bez uciekania się do tunelowania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmmm, też chciałbym wiedzieć o jaką reakcję chodzi. Z tekstu wynika, że bierze w niej udział alkohol. Ale nie wiadomo nawet jaki alkohol. Czy chodzi o wódkę, wino, likier, szampan, a może po prostu piwo? OK, żartowałem :), nie miej alkohol nie musi oznaczać C2H5-OH.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"...które dzięki wyjątkowo niskim temperaturą istnieją wystarczająco..."

 

Albo "temperaturom" albo "istniejom", bądźmy kąsekfętni :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sporo zależy też od definicji temperatury. Z całą pewnością nie chodzi o miarę średniej energii kinetycznej molekuł, gdyż koncentracja materii tam jest bardzo mała. Nie jestem pewny, czy stosowanie tego pojęcia w warunkach kosmicznej próżni jest adekwatne. Za to względna energia kinetyczna czastek, z całą pewnością jest tam bardzo duża. Stąd może większa łatwość zajścia reakcji. Zatem możemy sobie podarować efekt tunelowy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...