Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Obrazowanie guzów za pomocą zwykłej glukozy

Recommended Posts

Naukowcy z Uniwersyteckiego College'u Londyńskiego opracowali nową metodę wykrywania guzów nowotworowych - glucoCEST (od ang. glucose chemical exchange saturation transfer). Za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI) obrazuje się tu zużycie glukozy. Jak tłumaczą Brytyjczycy, nie trzeba korzystać z radiofarmaceutyków, a zmiany są uwidaczniane bardziej szczegółowo.

GlucoCEST bazuje na tym, że by podtrzymać swój wzrost, guzy zużywają więcej glukozy niż zdrowa tkanka (wytwarzając energię, w większym stopniu polegają na beztlenowej glikozie). Metodę przetestowano na mysim modelu raka jelita grubego. Okazało się, że pozwala ona różnicować guzy o odmiennych właściwościach metabolicznych i patofizjologii.

GlucoCEST wykorzystuje fale radiowe, by magnetycznie oznakować glukozę w organizmie. Później wykrywa się ją w guzach za pomocą konwencjonalnego MRI. Technika wymaga wstrzyknięcia zwykłej glukozy. To tania i bezpieczna alternatywa dla dotychczasowych metod detekcji guzów [...] - wyjaśnia dr Simon Walker-Samuel. W porównaniu do FDG-PET [pozytonowej emisyjnej tomografii komputerowej z zastosowaniem 18F–fludeoksyglukozy], badanie wychwytu glukozy rezonansem [...] oznacza znaczne obniżenie kosztów, zapewniając przy tym korzyści natury klinicznej - uważają autorzy artykułu z Nature Medicine.

Możemy wykryć nowotwór za pomocą ilości cukru z połowy przeciętnej tabliczki czekolady - podkreśla prof. Mark Lythgoe. Obecnie trwają testy z wykrywaniem glukozy w ludzkich nowotworach.

Badanie będzie można bezpiecznie wykonywać zarówno u kobiet w ciąży, jak i u dzieci. To również dobry sposób na ocenę wpływu terapii na pacjentów.

  • Upvote (+1) 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...