Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Skojarzenia ze śmiercią pozwalają na wymyślanie śmieszniejszych żartów

Recommended Posts

Po zastosowaniu primingu związanego ze śmiercią ludzie mają bardziej kreatywne podejście do humoru.

Ponieważ humor pozwala sobie poradzić z lękiem, Christopher R. Long z Ouachita Baptist University i Dara Greenwood z Vassar College dywagowali, że myśli związane ze śmiercią powinny ułatwić żartowanie.

W ramach studium Amerykanie podzielili 117 studentów na 4 grupy. Pierwszym dwóm podczas wykonywania zadania na ekranie komputera na 33 milisekundy wyświetlało się słowo "ból" lub "śmierć" (komunikat miał charakter podprogowy, ekspozycja była więc nieświadoma). Pozostali mieli opisać emocje związane z wizją własnej śmierci albo z bolesną wizytą u dentysty. Na końcu wszystkich poproszono o wymyślenie podpisu do komiksu z The New Yorkera.

Podpisy pokazano niezależnym sędziom, którzy nie wiedzieli, na czym polegał eksperyment. W grupach z primingiem za śmieszniejsze uznano hasła wymyślone przez ludzi nieświadomie stykających się z wyrazem śmierć. W grupach opisujących emocje studenci skupiający się na śmierci wypadli za to gorzej.

Long i Greenwood uważają, że humor pozwala nam tolerować utajony lęk, który w innym razie mógłby działać destabilizująco. Jako że aktywacja świadomych myśli o śmierci negatywnie wpłynęła na kreatywny humor, w przyszłości psycholodzy zamierzają ocenić skuteczność humoru jako mechanizmu radzenia sobie w różnych warunkach.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...