Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Windows 8 awansował na 3. pozycję

Rekomendowane odpowiedzi

Windows 8 jest już trzecim najpopularniejszym systemem operacyjnym na komputerach stacjonarnych i laptopach. Według statystyk Net Applications najnowszy OS Microsoftu jest w posiadaniu 5,10% rynku. Najpopularniejszym OS-em jest Windows 7 (44,37%), a na drugim miejscu znajdzimy Windows XP (37,17%). Vista, z udziałem 4,62%, spadła na czwarte miejsce.

 

W czerwcu zmniejszyły się udziały zarówno Windows 7 (spadek z 44,85 do 44,37%) jak i Windows XP (spadek z 37,74 do 37,17%). Nieco zyskała Vista (wzrost z 4,51 do 4,62%), widać też wyraźny postęp Windows 8 (z 4,27 do 5,10 procenta).

 

Na piątym miejscu znajdziemy Mac OS X 10.8 z udziałem 3,14%. Całkowite udziały systemu Apple'a wynosza 7,2%.

 

Na rynku mobilnym widoczny jest wyraźny spadek udziałow iOS-a (z 59,49 do 57,56%) i wzrost Androida (z 24,40 do 24,66%). Inne systemy nie liczą się w rywalizacji. Do Windows Phone należy zaledwie 1,33% rynku, i wyprzedzają go Java ME (10,72%), Symbian (2,49%) oraz BlackBerry (2,26%). Oczywiście należy pamiętac, że inaczej wyglądają kwartalne statystyki sprzedaży. Wynika z nich, że Android goni iOS-a, a Windows Phone sprzedaje się lepiej niż BlackBerry, Symbian czy Java. Jeżeli tendencja taka się utrzyma, w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy będziemy świadkami przetasowań na rynku mobilnym.

 

Sytuacja na rynku przeglądarek dla desktopów i notebooków pozostaje praktycznie bez zmian. Internet Explorer od wielu miesięcy powoli zyskuje udziały, a Firefox oscyluje wokół 20%. Widoczne są spore wahania udziałów Chrome'a, jednak dobrą wiadomością dla Google'a jest fakt, że w czerwcu przeglądarka ta poczyniła olbrzymie postępy i zwiększyła stan swojego posiadani z 15,74 do 17,17 procent. To jednak wciąż do 2 punkty procentowe mniej niż w sierpniu ubiegłego roku.

 

Rynek przeglądarek dla urządzeń przenośnych jest wciąż zdominowany przez Safari. Należy do niej 58,04% udziałów. Na drugiej pozycji znajdziemy Android Browser (20,58%), a na trzecim Operę Mini (11,18%). Udziały Safari dość mocno się wahają, jednak widoczny jest wyraźny trend spadkowy. Od sierpnia 2012 roku przeglądarka Apple'a straciła aż 8,4 punktu procentowego. Wahania widoczne są też w przypadku Android Browsera. Także i tutaj możemy zaobserwować... spadek. Co prawda w porównaniu z sierpniem 2012 Android zyskał 0,6 punktu procentowego, ale w porównaniu z październikiem 2012 stracił 5,8 pp. Od kilku miesięcy szybki wzrost notuje Opera Mini. Jeszcze w marcu do przeglądarki tej należało 8,40% rynku.

 

Znacznie bardziej interesujące tendencje można zaobserwować na rynku wyszukiwarek dla pecetów. Udziały Google'a powoli spadają. W ciągu miesiąca zmniejszyły się z 83,18 do obecnych 82,70 procenta. W sierpniu 2012 roku do Google należało 84,14% rynku. Powoli zyskują Yahoo i Bing. Do pierwszej z nich należy obecnie 8,59%, a do drugiej 5,86% rynku.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że w czerwcu wszyscy użytkownicy OSX popełnili seppuku. http://en.wikipedia.org/wiki/Usage_share_of_operating_systems

 

Reszta statystyk jest jakaś dziwna. Dlaczego dane dotyczą tylko komputerów stacjonarnych? (A notebooki?) I dlaczego udziały wyszukiwarek podano tylko dla pecetów? (Co z tabletami i telefonami?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemek, chyba to jest drobny błąd w tłumaczeniu. Nie sądzę aby ktoś się bawił w odróżnianie stacjonarnego kompa od przenośnego. To raczej sumaryczny wynik dla wszystkich PC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...