Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Poznanie kontroluje odruchy

Recommended Posts

Postrzegany obraz i jego interpretacja wpływają na nasze odruchy. Marnix Naber, psycholog z Uniwersytetu w Lejdzie, wykazał np., że ludzie reagują zwężeniem źrenicy na zdjęcia słońca.

Naber prowadził eksperymenty z prof. Kenem Nakayamą z Uniwersytetu Harvarda. Ochotnikom pokazywano zdjęcia i rysunki. Nie zawsze było na nich słońce, ale wszystkie dopasowano pod względem jasności i kontrastu. Okazało się, że scenki ze słońcem prowadziły do silniejszego zwężenia źrenic niż widoczki bez tego elementu. Naukowcy uważają, że mózg rozpoznaje słońce na fotografii, odnosi to do uszkadzającego działania promieni i wysyła sygnał do źrenic, by się zwęziły. Przy obrazie odwróconym do góry nogami efekt nie występował, bo ludziom trudniej było uchwycić i zrozumieć znaczenie układu.

Jeśli pokazuje się potencjalnie szkodliwy bodziec, system wzrokowy uznaje, że trzeba się zabezpieczyć przed jego nadmiarem.

Holender dywaguje, że zaobserwowane zjawisko powinno znaleźć zastosowanie przy diagnozowaniu alzheimeryzmu. Niewykluczone, że na pewnym etapie możliwe będzie stwierdzenie na podstawie reakcji źrenic na fotografię słońca, czy dana osoba ma alzheimera. Przyszłe badania powinny rozstrzygnąć tę kwestię.

  • Upvote (+1) 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...