Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Niezależne skrzydła napędzają robota

Rekomendowane odpowiedzi

Profesorowie S.K. Gupta i Hugh Bruck z University of Maryland stworzyli pierwszego latającego robota, którego skrzydła poruszają się całkowicie niezależnie od siebie. Urządzenie "RoboRaven" wyposażono w dwa silniki, z których każdy porusza jednym skrzydłem. Taka konstrukcja pozwala na zaprogramowanie robota do wykonywania dowolnych manewrów.

Budowanie latających robotów jest niezwykle trudne. Nie tylko z powodów czysto inżynieryjnych, ale również dlatego, że każdy błąd prowadzi do uderzenia w ziemię i często do zniszczenia urządzenia, które trzeba mozolnie odtwarzać.

Profesor Gupta od wielu lat pracuje nad latającymi robotami, które są napędzane skrzydłami. W 2007 roku wraz profesorem Hugh Bruckiem i jego studentami zaprezentował robota korzystające z jednego silnika. Poruszał on jednocześnie oboma skrzydłami. Do roku 2010 powstały kolejne wersje urządzenia, a ostatnie z nich mogło nieść miniaturową kamerę, wypuszczane było przez naziemnego robota oraz - co niezwykle ważne - radziło sobie z wiatrem wiejącym z prędkością do 16 km/h.

Jednak urządzenie poruszające jednocześnie oboma skrzydłami ma spore ograniczenia. Dlatego w ubiegłym roku Gupta skontaktował się z Bruckiem i rozpoczęli prace nad robotem zniezależnie napędzanymi skrzydłami.

Pierwsze wersje robota były zbyt ciężkie. Silniki i zasilanie uniemożliwiły wzniesienie mu się w powietrze. Aby "odchudzić" swoje urządzenie uczeni wykorzystali zaawansowane technologie cięcia laserowego oraz drukarki 3D, dzięki którym wykonali precyzyjne, polimerowe podzespoły. Efekty ich pracy możemy podziwiać na poniższym filmie. Robot przeszedł nawet prawdziwy chrzest bojowy. Udało mu się uniknąć atakującego jastrzębia (1:50).

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawe jak wygląda kwestia zużycia energii (sprawność) w stosunku do tradycyjnych pojazdów latających... i czy rzeczywiście jest bardziej zwrotny niż np helikopter czy nawet zwykły samolot.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już niedługo będą szpiegowały nas "ptaki" B)

  • Negatyw (-1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szpiegujące ptaki? Bez sensu... szpiegujące owady już są, więc jedyną przewaga ptaków mógłby być zasięg lotu, ale nie wydaje mi się by ten model miał imponujące możliwości na tym polu.

  • Pozytyw (+1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...