Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Żywe po zerwaniu

Rekomendowane odpowiedzi

Po zebraniu z rośliny macierzystej w komórkach warzyw i owoców nadal zachodzą sterowane rytmem okołodobowym zmiany fizjologiczne. Wygląda więc na to, że pora dnia, o której po nie sięgamy, ma wpływ na ich właściwości odżywczo-zdrowotne.

Jak wyjaśnia prof. Janet Braam z Rice University, rośliny składają się z wielu odrębnych komponentów - liści, gałęzi, owoców i korzeni - które przez jakiś czas mogą metabolizować i przetrwać mniej lub bardziej niezależnie od siebie.

Po żniwach owoce i warzywa nadal reagują na sygnały świetlne, dzięki czemu ich zegary biologiczne kontynuują swoje działanie. Co istotne, związki, których poziom zmienia się, by odstraszyć owady i innych roślinożerców, zabezpieczają nasz organizm przed nowotworami. Być może powinniśmy przechowywać "zieleninę" z zachowaniem cykli światła i ciemności oraz pamiętać o czasowaniu gotowania i konsumpcji, by zwiększyć wartość zdrowotną owocowo-warzywnego posiłku.

Do początkowego odkrycia doszło w kapuście. Później podobną reakcję zauważono u sałaty, szpinaku, cukinii, batatów, marchewek i borówek amerykańskich. Gdy warzywa i owoce poddawano cyklom światła i ciemności we właściwym czasie, były one mniej uszkadzane przez insekty.

Braam sugeruje, by plony zbierać i zamrażać lub w inny sposób konserwować o konkretnej porze dnia, gdy stężenie cennych związków jest najwyższe.

Owoce i warzywa nie umierają podczas zbiorów. Reagują na środowisko przez szereg dni. Odkryliśmy, że możemy posłużyć się światłem, by oszukać je, aby produkowały więcej przeciwutleniaczy o określonych porach dnia.

Najnowsze studium było kontynuacją zeszłorocznego badania, które wykazało, że rośliny (rzodkiewnik pospolity, Arabidopsis thaliana) przewidują, kiedy napadną na nie chmary głodnych owadów i przygotowują się, by je odstraszyć, uruchamiając hormonalną broń. A. thaliana należy do rodziny kapustowatych, dlatego zespół postanowił rozpocząć eksperymenty właśnie od kapusty. Po zamknięciu w specjalnej komorze z kontrolą oświetlenia, wywoływano u niej odpowiednik nagłej zmiany strefy czasowej. Okazało się, że ścięte główki potrafiły wyregulować swoje zegary biologiczne. Po początkowych sukcesach z kapustą zajęto się m.in. sałatą czy marchwią. Byliśmy w stanie dostosować wszystkie badane produkty, nawet warzywa korzeniowe - podkreśla główna autorka studium, Danielle Goodspeed.

Na razie nie umiemy powiedzieć, czy całkowita ciemność lub ciągłe oświetlanie skracają czas przydatności do spożycia owoców i warzyw. Wykazaliśmy tylko, że podtrzymywanie zegarów biologicznych jest korzystne z punktu widzenia insektooporności oraz właściwości prozdrowotnych - dodaje Braam.

Autorzy artykułu z Current Biology wykazali, że da się zmanipulować liście kapusty, by wytwarzały więcej odstraszających owady związków o określonej porze dnia. To ważne, bo jeden z tych związków - glukozynolat glukorafanina - ma właściwości przeciwnowotworowe.

  • Pozytyw (+1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...