Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Microsoft chciał kupić część Nokii?

Recommended Posts

The Wall Street Journal, powołując się na anonimowe źródła twierdzi, że Microsoft prowadził z Nokią zaawansowane rozmowy dotyczące odkupienia od fińskiej firmy wydziału zajmującgo się produkcją telefonów komórkowych. Podobno rozmowy zerwano w bieżącym miesiącu, a powodem zakończenia negocjacji była cena, jakiej żądała Nokia oraz jej zmniejszające się udziały w rynku.

Nie wiadomo, jakiej kwoty zażądała Nokia. Rynkowa kapitalizacja firmy wynosi obecnie ponad 14 miliardów dolarów, a jej ubiegłoroczne przychody zamknęły się kwotą 40,15 miliarda USD, z czego połowa pochodziła właśnie z rynku telefonów komórkowych.

Przed kilku laty Microsoft i Nokia podpisały umowę o partnerstwie. Nokia zobowiązała się do wykorzystywania wyłącznie platformy Microsoftu, a amerykański koncern przeznaczy miliardy dolarów na pomoc w rozwoju nowych produktów oraz na marketing. Dotychczas jednak ich umowa przyniosła niewielkie korzyści. Co prawda sprzedaż urządzeń Nokii z systemem Microsoftu rośnie, jednak na tyle wolno, że nie rekompensuje spadku sprzedaży urządzeń z Symbianem. W efekcie Nokia, która jest największym sprzedawcą telefonów z Windows Phone, traci rynek, a do systemu Microsoftu należy niewiele ponad 3% udziałów w segmencie systemów mobilnych.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli prawdziwe są pogłoski o nadejściu tanich ajfonów (realiści mówią o cenie 400 usd, optymiści nawet o 100), to Nokia w swoich zakresach cenowych będzie miała kłopot nie z jednym dużym "wrogim" obozem, ale z obydwoma. To oznacza, że przyszłość tej firmy to niestety już prawie przeszłość, a MS chce tylko skopiować Google i jak najtaniej kupić jak najwięcej patentów (w sumie nawet na tych śmiesznych nieźle im się zarabia).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie sądzę, by szło tylko o patenty. Myślę, że mogło im naprawdę chodzić o urządzenia przenośne. Na rynku stacjonarnych już nie ugrają więcej niż mają, a muszą się rozwijać, bo zastój zabija. No, zobaczymy co dalej. Ciekawy jest sam news, że Nokia o tym rozmawiała, a to znaczy, że może Elop szykuje bardzo poważną reorganizację firmy? Wydzielą przenośne do jakiejś firmy zależnej? Tylko co im wtedy zostanie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nokia to m.in. poważny dostawca sprzętu telekomunikacyjnego, więc zostanie im całkiem sporo. A ogólnie to ciekawe ilu obecnych udziałowców Nokii zastanawia się teraz, czy aby nie siedzą na kretowisku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...