Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Zaburzenia nastroju są często poprzedzone infekcjami

Rekomendowane odpowiedzi

Naukowcy z Danii i USA odkryli, że co 3. osoba ze zdiagnozowanym po raz pierwszy zaburzeniem nastroju była wcześniej hospitalizowana z powodu infekcji.

Zespół miał dostęp do rejestrów szpitalnych 3,56 mln Duńczyków (ludzie ci urodzili się między 1945 a 1996 r.). W latach 1977-2010 ponad dziewięćdziesiąt jeden tysięcy przedstawicieli próby (91.637) trafiło do lekarza z powodu zaburzeń nastroju. Okazało się, że wcześniej 32% tych pacjentów przyjęto do szpitala z infekcją, a 5% z chorobą autoimmunologiczną.

Nasze studium pokazuje, że u pacjentów hospitalizowanych z powodu infekcji ryzyko zaburzeń nastroju rośnie aż o 62%. Innymi słowy, wygląda na to, że układ odpornościowy ma jakiś udział w rozwoju zaburzeń nastroju - podkreśla Michael Eriksen Benrós z Uniwersytetu w Aarhus.

Zwykle mózg jest chroniony przez barierę krew-mózg, jednak nowe badania wykazały, że w przypadku zakażeń i stanu zapalnego bariera może stać się bardziej przepuszczalna. Niezależnie od tego, z jakim zakażeniem czy chorobą autoimmunologiczną mamy do czynienia, wpływ na mózg jest widoczny, dlatego trzeba dokładniej poznać mechanizmy leżące u podłoża zaobserwowanego związku [...].

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są tacy, którzy uważają, że wszytkie choroby mają podłoże psychiczne. I w tym przypadku infekcja byłaby lepiej obserwowalnym objawem zaburzenia psychiki, łatwiej obserwowalnym i łatwiej uleczalnym niz praźródło psychiczne. Obecne środki leczące, jako działanie uboczne, wycieńczają organizm przez co łatwiej jest (u słabszych osobników - 32%) obserwować, po wyleczeniu infekcji, praźródło psychiczne c.b.d.u. ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro tutaj twierdzą, że infekcja poprzedza stan emocjonalny, to trudno by to on powodował infekcję. Możemy jednak dywagować, że owa infekcja była echem wcześniejszego zaburzenia. Niewątpliwie stan psychiczny ma znaczenie w metabolizmie i doprowadzać może do fizycznych zmian (np. w mózgu), więc jest w tym jakaś logika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...