Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Mannitol hamuje tworzenie neurotoksycznych złogów

Rekomendowane odpowiedzi

Mannitol kojarzy się głównie z przemysłem spożywczym i słodzikami, nie należy jednak zapominać o jego zastosowaniach medycznych. Ten alkohol cukrowy ma np. działanie moczopędne, a zespół z Uniwersytetu w Tel Awiwie wykazał ostatnio, że zapobiega tworzeniu typowych dla parkinsonizmu złogów α-synukleiny (tworzą one zlokalizowane w cytoplazmie neuronów ciała Lewy'ego).

Wyniki badań opisano w artykule opublikowanym na łamach Journal of Biological Chemistry. Izraelczycy podzielili się nimi również z uczestnikami kwietniowej Drosophila Conference w Waszyngtonie.

Ustaliwszy, jakie cechy strukturalne α-synukleiny ułatwiają tworzenie złogów, naukowcy zaczęli poszukiwać przeciwdziałających temu związków. Podczas testów laboratoryjnych jedną z najskuteczniejszych substancji przeciwagregujących okazał się właśnie mannitol. Co istotne, dopuszczono go już wcześniej do innych zastosowań klinicznych (jest nie tylko diuretykiem, ale i substancją czasowo otwierającą barierę krew-mózg).

By przetestować potencjał mannitolu na żywych organizmach, akademicy wyhodowali muszki owocowe z genem ludzkiej α-synukleiny. Zespół oceniał zdolność wspinania się po ściankach probówki. Na początkowym etapie eksperymentu sztuka ta udawała się 72% normalnych muszek i 38% muszek zmodyfikowanych genetycznie.

Izraelczycy wzbogacili dietę 2. grupy o mannitol i po 27 dniach ponownie urządzili testy sprawnościowe. Stwierdzili wtedy, że odsetek sprawnie wspinających się osobników wzrósł aż do 70%. Ponadto, w porównaniu do niekarmionych alkoholem cukrowym muszek, u zmutowanych owadów ze zmienionym menu liczba złogów zmniejszyła się również o 70%.

Do podobnych wniosków doszedł dr Eliezer Masliah z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, który prowadził badania na myszach.

By zmaksymalizować skuteczność mannitolu, prof. Daniel Segal zamierza zmodyfikować cząsteczkę. Konieczne są dalsze testy na modelu zwierzęcym, lepiej dopasowanym do patogenezy parkinsonizmu u ludzi. Tymczasem mannitol można by stosować w połączeniu z lekami niezdolnymi do pokonywania bariery krew-mózg. Izraelczycy przestrzegają jednak pacjentów, by nie zaczynali zażywania dużych dawek mannitolu na własną rękę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...