Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Ptaki zwiększają wartość nieruchomości

Recommended Posts

Domy w rejonach z większą liczbą ptaków są droższe. Wpływ jest niebagatelny, bo jak wyliczył zespół Michaela Farmera z Teksańskiego Uniwersytetu Technicznego, niecodzienne skrzydlate towarzystwo sprawia, że różnica w średniej cenie sięga ponad 32 tys. dolarów (32.028).

Wziąwszy poprawkę na kilka czynników, w tym wielkość domu, jego wiek, powierzchnię działki i poziom urbanizacji, Amerykanie i tak zauważyli, że nawet jeden rzadszy gatunek ptaka wystarczy, by podnieść cenę. Ogólnie im większa liczba gatunków ptaków, tym wyższe stawki.

Autorzy artykułu z pisma Urban Ecosystems przyjrzeli się ponad 300 sprzedażom z lat 2008-2009. Dane pozyskano z Multiple Listing Service (dotyczyły one 17 okolic, wyodrębnionych przez Lubbock Realtor Association). Farmer, Mark C. Wallace i Michael Shiroya zliczyli wszystkie ptaki w pobliżu wystawianych posesji; osobno sumowano ptaki reprezentujące rzadsze gatunki. Na końcu Amerykanie posłużyli się Systemem Informacji Geograficznej (GIS, ang. Geographic Information System); zobrazowali w ten sposób powierzchnię okapu drzew w bezpośrednim otoczeniu domów.

Pobliskie parki nie wpływały ani na skład gatunkowy/liczebność ptaków, ani na podniesienie ceny, co oznacza, że zaobserwowaną zmienność należy wyjaśnić cechami przydomowych ogródków.

Czemu teren z ptakami jest aż tak cenny? Specjaliści tłumaczą, że są one bardzo wrażliwe na stan środowiska. Jeśli więc gdzieś występują, można to uznać za certyfikat dobrej jakości nieruchomości.

Share this post


Link to post
Share on other sites

W sumie nic nowego nie odkryli, bo 5000 lat wstecz Chinczycy tworzyli wiedzę o otoczeniu zwaną Feng Shui i jest tam powiedziane, że należy budować domy w okolicy gdzie jest dużo ptaków i gdzie ładnie rośnie roślinność. Ale cieszy mnie że nowe badania podkreślają prawdziwość Feng Shui.

Istnieje też inne wytłumaczenie wyższej wartości tych nieruchomości. Otóż ptaki w swojej "wycenie" nieruchomości preferują te same cechy co ludzie, starodrzew na działce jest ceniony dużo wyżej niż "łysa" działka przez ludzi i zwierzęta, choć może z innych względów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdecydowana większość ptaków nie potrafi bombardować w czasie lotu, lub zwyczajnie tego nie robi. Zagrożeniem pozostaje głównie siedzenie pod drzewem.

Oczywiście niestety istnieją też gołębie :/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...